İngiltere ve Galler’de uyuşturucudan rekor ölüm

 İngiltere ve Galler’de uyuşturucudan rekor ölüm

İngiltere ve Galler’de 2020’de kayıtların tutulmaya başlandığı 1993’ten beri uyuşturucu bağlantılı en fazla ölümün kayıtlara geçtiği açıklandı.

Hürriyet’ten Halil Yetkinlioğlu’nun bildirdiğine göre; Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) yayımladığı verilerde Birleşik Krallık’ı oluşturan dört ülkeden ikisi olan İngiltere ve Galler’de 4 bin 561 uyuşturucu bağlantılı ölüm görüldü. Bir başka deyişle, her bir milyon kişide 79.5 kişi uyuşturucudan hayatını kaybetti. ONS, ölümleri kayıtlara geçirmedeki gecikmeler nedeniyle, bu uyuşturucu ölümlerinin yaklaşık yarısının 2019’da gerçekleşmiş olabileceğini kaydetti.

EN AZ ÖLÜM LONDRA’DA

Büyük bir çoğunluğunun da korona virüs pandemisinden önce olduğu vurgulandı. Yıllık yayımlanan veriler, uyuşturucu ölümlerinde kadınlar ve erkeklerle, çeşitli bölgeler arasındaki çarpıcı farklılıkları da gözler önüne serdi. Uyuşturucudan ölen erkeklerin sayısı, kadınlara kıyasla iki kattan fazla olduğu anlaşıldı. Ülkenin kuzeydoğusunda her bir milyon kişi başına 104.6 kişi uyuşturucudan ölürken, en az ölüm milyon kişi başına 33.1 ölümle Londra’da görüldü.

En çok ölüm de 45-49 yaş grubunda kayıtlara geçti. Toplam ölü sayısı da 4 bin 393 kişinin öldüğü 2019’dan yüzde 3.8 daha fazla oldu.

İLGİLİ HABERLER