İngiltere ve Suudi Arabistan arasında madencilik alanında işbirliği artıyor

 İngiltere ve Suudi Arabistan arasında madencilik alanında işbirliği artıyor

Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Bender el-Harif dün Londra’da İngiltere, İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwasi Kwarteng ile bir araya gelerek, iki ülke arasındaki sanayi ve madencilik sektörlerinde işbirliğini ele aldı.

Sanayi ve madencilik sisteminden çok sayıda sektör temsilcisinin katıldığı görüşmede, iki ülke arasındaki ortak konular, sektördeki yatırım fırsatları ve iki ülke arasındaki ilişkilerde işbirliğinin devamlılığı masaya yatırıldı. Ayrıca, yatırım çekmeye katkı sağlayacak şekilde iletişim kanallarının güçlendirilmesi ve ekonomik tabanın çeşitlendirilmesine yönelik Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu hedefleri ile uyumluluğa atıfta bulunuldu.

Suudi Arabistan’ın Birleşik Krallık’a toplam petrol dışı ihracatı 1,53 milyar riyal olarak gerçekleşti. Suudi Arabistan sanayi sektöründeki yatırımların hacmi ise 10 bini aşkı fabrika dahil yaklaşık 400 milyar dolar. Geçtiğimiz yıl 20 milyar doları aşan yeni yatırımlar yapıldı. Suudi Arabistan’daki maden zenginliği hacminin 1,3 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

İLGİLİ HABERLER