İngiltere, yabancı yatırımcılar için “altın vize” programını rafa kaldıracak

 İngiltere, yabancı yatırımcılar için “altın vize” programını rafa kaldıracak

Yabancı yatırımcılara İngiltere’de hızlı oturma izni veren vizelerin, İngiltere’nin Rusya ile olan bağlantıları üzerindeki baskı nedeniyle hükümet tarafından kaldırılması bekleniyor.

BBC’ye göre; bir hükümet kaynağı, önümüzdeki hafta, en az 2 milyon sterlin harcayanlara oturma izni sunan Tier 1 yatırımcı vizelerinde düzenlemeye ilişkin bir çalışma olduğunu doğruladı.

Vize programı, AB dışından varlıklı insanları Birleşik Krallık’ta yatırım yapmaya teşvik etmek için 2008’de başlatılmıştı ve suistimale açık olduğu endişelerinden sonra bir süredir inceleme altındaydı.

2 MİLYONLUK YATIRIMA OTURUM FIRSATI

Genellikle “altın vize” olarak adlandırılan Tier 1 (yatırımcı) vizesi, Birleşik Krallık’ta 2 milyon sterlin veya daha fazla yatırım yapanlara oturma izni verilmesini sağlıyordu.

Bu vize sahipleri daha sonra, ne kadar yatırım yaptıklarına bağlı olarak hızla Birleşik Krallık’ta daimi ikamet için başvurabiliyorlar.

Halihazırda 2 milyon sterlinlik bir yatırım, beş yıl için, 5 milyon sterlin üç yıl veya 10 milyon sterlin yatırılırsa iki yılda süresiz oturuma izin veriyor.

İçişleri Bakanlığı, planın yolsuzluğu kolaylaştırmak için kullanılmamasını sağlamak için halihazırda reform yaptığını ve daha fazla değişiklik olasılığını planladığını açıkladı.

İLGİLİ HABERLER