İngiltere’de 100’den fazla silahlı polis görevden çekildi: Asker yardım teklif etti

 İngiltere’de 100’den fazla silahlı polis görevden çekildi: Asker yardım teklif etti

İngiltere’de 100’den fazla silahlı polis görevden çekildi: Asker yardım teklif etti

İngiltere Savunma Bakanlığı, düzinelerce Met memurunun ateşli silah görevlerinden çekilmesinin ardından Londra’daki silahlı polise destek için askerlere teklifte bulunuyor.

BBC’ye konuşan bir kaynak, 100’den fazla polis memurunun silah taşıma izni verdiğini söyledi. Met’te 2.500’den fazla silahlı memur bulunuyor.

Polis, eylemin bir polis memurunun 24 yaşındaki silahsız Chris Kaba’yı öldürmekle suçlanmasının ardından başlatıldığını söyledi.

Met şefi Sir Mark Rowley, İçişleri Bakanlığı’nın silahlı polislikle ilgili incelemesini memnuniyetle karşıladı.

İçişleri Bakanı’na yazdığı açık mektupta, gücünün “en yüksek standartlarda tutulmasının” doğru olduğunu ancak mevcut sistemin memurlarını baltaladığını ve daha fazla yasal korumaya ihtiyaç duyduklarını öne sürdü.

Met, yaptığı açıklamada, bazı memurların Kraliyet Savcılık Hizmetinin suçlama getirme kararının kendilerini nasıl “etkileyeceği” konusunda “endişeli” olduklarını söyledi.

Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı’ndan “gerekirse Büyükşehir Polisine rutin terörle mücadele acil durum desteği sağlanması” yönünde – Sivil Otoritelere Askeri Yardım (MACA) olarak bilinen bir talep aldığını söyledi.

Acil durumlarda polise veya NHS’ye bir MACA teklif edildi; ordu, Kovid salgını sırasında sağlık personeline yardım etti ve geçen yıl grev yapan sınır personeli ve sağlık görevlilerine yardım etti.

Met, bunun yalnızca “belirli durumlarda ve uygun bir polis müdahalesinin mevcut olmadığı durumlarda” kullanılacak bir “acil durum seçeneği” olduğunu söyledi.

Açıklamada, askeri personelin “rutin polislik görevinde” kullanılmayacağını da sözlerine ekledi.

Cumartesi günü Met, başkentteki silahlı polislerin büyük çoğunluğunu hâlâ kendi polis memurlarının oluşturduğunu ancak komşu kuvvetlerden sınırlı sayıda ateşli silah memuru tarafından desteklendiklerini söyledi.

Londra Meclisi rakamlarına göre , Nisan ayında Met Polisi’nde 2.595 yetkili ateşli silah memuru bulunuyordu.

Bu rakam, silah taşıma ruhsatına sahip 2.841 kişinin bulunduğu 2018’den bu yana her yıl düzenli olarak azalan bir rakam.

İncelemeyi açıklayan İçişleri Bakanı Suella Braverman, halkın “bizi koruması için cesur ateşli silahlara sahip subaylarımıza güvendiğini” belirterek; “Kamu güvenliği adına olağanüstü baskılar altında anlık kararlar vermek zorundalar. Onları desteklemek için elimden gelen her şeyi yapacağım” diye ekledi.

İLGİLİ HABERLER