İngiltere’de 130’dan Fazla M.vekili, İsrail’e Silah Satışını Durdurma Çağrısı Yaptı

 İngiltere’de 130’dan Fazla M.vekili, İsrail’e Silah Satışını Durdurma Çağrısı Yaptı

Said Khatib/AFP/Getty Images

İngiltere Parlamentosu’nda çeşitli siyasi partilerden gelen 130’dan fazla milletvekili ve Lordlar Kamarası üyeleri, İngiltere hükümetine İsrail’e silah satış lisanslarını askıya alma çağrısı yaptı.

Parlamentodaki muhalefet partilerinin milletvekilleri ve Lordlar Kamarası üyeleri, Dışişleri Bakanı David Cameron ve İş-Ticaret Bakanı Kemi Badenoch’a hitaben bir mektup kaleme aldı. Mektupta, İsrail’e silah ihracatının derhal askıya alınması gerektiği vurgulandı.

İnsani Kriz ve Yıkım

Mektupta, Gazze’deki saldırılar sonucu ölen Filistinli sayısının 32 bini aştığı ve bu ölümlerin yüzde 70’inin kadın ve çocuklardan oluştuğu belirtildi. Ayrıca, Gazze’deki sivil altyapının yüzde 80’inin tahrip edildiği ve açlık tehdidinin arttığına dikkat çekildi.

İngiltere’nin Sorumluluğu

Mektupta, İngiltere’nin İsrail’e silah ticaretindeki rolünün gözden geçirilmesi gerektiği ve uluslararası insancıl hukuk ve insan hakları ihlallerinin önlenmesi gerektiği vurgulandı. İngiltere’nin silah ihracat lisanslarını askıya alma yetkisinin olduğu ve bu kararın hukuki temellere dayandığı ifade edildi.

Geçmiş Deneyimler

Mektupta, daha önce İsrail-Filistin çatışmaları sırasında İngiliz askeri teçhizatının kullanımına ilişkin bilgi paylaşıldığı ve bu bilgilerin dikkate alınması gerektiği hatırlatıldı. Ayrıca, İngiliz parçalarının İsrail’in saldırılarında kullanıldığı örnekler verildi ve bu durumun ciddi bir endişe kaynağı olduğu belirtildi.

Uluslararası Toplumdan Harekete Geçme Çağrısı

Mektupta, İngiltere hükümetinin İsrail’in saldırılarına karşı harekete geçmekte başarısız olduğu ve diğer ülkelerin bu konuda adım attığına dikkat çekildi. Kanada gibi bazı ülkelerin benzer durumlarda harekete geçtiği ve İngiltere’nin de benzer bir tutum sergilemesi gerektiği vurgulandı.

Geniş Katılım: İmzalar ve Destekleyenler

Mektupta, ana muhalefetteki İşçi Partisi milletvekillerinin yanı sıra İskoçya Ulusal Partisi (SNP) İngiltere Parlamentosu lideri Stephen Flynn, Kuzey İrlanda’nın Sosyal Demokratik İşçi Partisi lideri Colum Eastwood, eski İngiltere-Galler Yeşiller Partisi lideri Barones Natalie Bennett ve Türk kökenli Lordlar Kamarası üyesi Barones Meral Hüseyin Ece’nin de aralarında bulunduğu 130’dan fazla parlamenterin imzaları yer aldı. Bu geniş katılım, İngiltere’nin İsrail’e silah satış politikasının yeniden değerlendirilmesi gerektiği yönündeki talebi güçlendiriyor.

İLGİLİ HABERLER