İngiltere’de 2 binden fazla sanatçıdan Gazze’de ateşkes çağrısı

 İngiltere’de 2 binden fazla sanatçıdan Gazze’de ateşkes çağrısı

İngiltere’de 2 binden fazla sanatçıdan Gazze’de ateşkes çağrısı

İngiltere’de aralarında Charles Dance, Liam Cunningham ve Tilda Swinton gibi isimlerin bulunduğu 2 binden fazla sanatçı, Gazze’de ateşkes çağrısında bulunan metne imza attı.

Artists for Palestine platformunun internet sitesine Gazze’de ateşkes sağlanması talebiyle konulan metne oyuncu, yazar, ressam, yönetmen, fotoğrafçı ve heykeltraş gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 2 binin üzerinde sanatçı destek verdi.

“Bir suça ve felakete tanıklık ediyoruz.” ifadelerinin yer aldığı sanal ortamda yayımlanan metinde, İsrail’in saldırıları karşısında Gazze’nin moloz yığınına döndüğü ve 2 milyondan fazla kişinin elektriğinin, suyunun, gıda ve ilaç tedarikinin kesildiği belirtildi.

Gazze halkının mülteciler ve çocuklarından oluştuğu kaydedilen açıklamada, “Şimdi onlardan yüz binleri denizden, karadan ve havadan bombalanıyor, dedeleri silahın namlusuyla yerinden edilenlere, hayal edilemez boyuttaki kolektif cezalandırmayla ‘kaç’ deniyor.” ifadesi kullanıldı.

Filistinlilere “hayvan” benzetmesi yapan Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın ifadelerine de yer verilen ateşkes çağrısında, “Haklarından mahrum bırakılan bu insanlar, neredeyse her şeyin yapılabileceği insanlar haline geldi.” değerlendirmesi yer aldı.

İLGİLİ HABERLER