İngiltere’de 54 Milletvekilinden KKTC’ye Direk Uçuş Çağrısı

 İngiltere’de 54 Milletvekilinden KKTC’ye Direk Uçuş Çağrısı

İngiltere’de 54 Milletvekilinden KKTC’ye Direk Uçuş Çağrısı

İngiltere’de farklı siyasi partilere mensup 54 milletvekili, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) doğrudan uçak seferlerinin başlatılması talebiyle Dışişleri Bakanı David Cameron’a bir mektup gönderdi. Muhafazakar Parti ve İşçi Partisi’nden milletvekillerinin de yer aldığı bu grup, İngiltere’den Kıbrıs’ın en büyük havalimanı olan Ercan Uluslararası Havalimanı’na direkt uçuşların başlatılmasına destek verdiklerini belirtti.

Mektupta, İngiltere’nin etnik köken ayrımı yapmadan tüm Kıbrıslıların potansiyellerini gerçekleştirebilmelerini sağlama sorumluluğu vurgulandı. İngiltere’de 300 bin Kıbrıs Türkü ve KKTC’de 15 bin İngiliz vatandaşının yaşadığına dikkat çekildi. Ayrıca, İngiliz hükümetinin, KKTC’nin izolasyonunu sona erdirme taahhüdünü yerine getirmediği ve bu konuda gerekli adımları atmadığı belirtildi.

Milletvekillerinin Gerekçeleri

Milletvekilleri, İngiltere’nin resmi olarak tanımadığı bazı ülkelere uçuş izni verdiğini hatırlatarak, “İngiltere, Kosova gibi Birleşmiş Milletler (BM) üyesi olmayan ülkelere ve Tayvan gibi resmi olarak tanımadığı ülkelere uçuş izni veriyorsa, KKTC’ye neden vermesin?” ifadesini kullandılar. Yeni Ercan Uluslararası Havalimanı’nın uluslararası havacılık güvenliği standartlarına uyduğu ve her yıl yüz binlerce yolcuyu güvenle ağırladığı da mektupta vurgulandı.

Milletvekillerinin bu çağrısı, KKTC’ye yönelik uygulanan izolasyonun hafifletilmesi ve doğrudan uçuşların başlaması konusunda önemli bir adım olarak görülüyor.

İLGİLİ HABERLER