İngiltere’de 600 bin kadın jinekolojik tedavi bekliyor

 İngiltere’de 600 bin kadın jinekolojik tedavi bekliyor

Voisin/Phanie/Rex/Shutterstock

İngiltere’de jinekolojik tedavi bekleyen kadınların sayısı son iki yılda üçte bir oranında arttı ve şu anda neredeyse 600.000 kadın bu tedavi için bekleme listesinde. Bu durum, hükümetin “kadın sağlığını önceliklendirmemesi” ile suçlanmasına neden oldu. Avam Kamarası Kütüphanesi’nin İşçi Partisi tarafından yapılan analizine göre, bir yıldan fazla süredir jinekolojik tedavi bekleyen 33.000 kadın var ve bu %43’lük bir artışı temsil ediyor.

Bölgesel Eşitsizlikler

İngiltere’de rahim ağzı kanseri taramasının hedeflenen oranının %80 olduğu halde, hiçbir bölge bu hedefi karşılamıyor. Son beş buçuk yılda kadınların sadece %68,7’si taramadan geçti. Ayrıca, meme kanseri şüphesi olan dört kadından biri (%26) bir uzmana görünmek için iki haftadan fazla beklemek zorunda kaldı. Uygun kadınların üçte ikisinden azı (%66,4) son üç yılda meme kanseri taraması yaptı ve yalnızca iki bölge %70’lik kapsam hedefini karşıladı.

Hükümetin Kadın Sağlığına Öncelik Verme Taahhüdü

İngiltere’nin NHS hedefi, hastaların %92’sinin tedaviye sevk süresinin 18 haftadan kısa olmasıdır. Ancak mevcut veriler, hükümetin yeni kadın sağlığı stratejisine rağmen, kadın sağlığında uzun süredir devam eden toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizliklerin sona erdirilmediğini gösteriyor. Analiz, rahim ağzı kanseri taramasına ve jinekolojik tedaviye erişimin İngiltere’de bir “posta kodu piyangosu” olduğunu öne sürüyor, çünkü farklı bölgeler arasında önemli eşitsizlikler var.

Politika Eleştirileri ve İhtiyaç Duyan Kadınların Beklentileri

Gölge Kadınlar ve Eşitlikler Sekreteri Anneliese Dodds, hükümetin kadın sağlığına öncelik vermemesi ve NHS’deki başarısızlıkları nedeniyle milyonlarca kadının acı çektiğini ifade etti. İşçi Partisi, NHS’yi ihtiyaç duyduğu personel, teknoloji ve reformla yeniden ayağa kaldırma sözü vererek, kadın sağlığının önceliklendirilmesine kesin olarak son vermek için çalışmalarını sürdüreceğini açıkladı.

Kanser Tedavisi Gecikmeleri

Cancer Research UK’nin sağlık bilgi yöneticisi Beth Vincent, İngiltere genelinde binlerce kanser hastasının tedavi için kabul edilemez gecikmelerle karşılaştığını belirtti. NHS’nin yeterli donanıma veya personele sahip olmaması nedeniyle bu sorunlar yaşanıyor. Vincent, siyasi partilere, NHS’ye daha fazla personel ve ekipman sağlayarak ve kanser hizmetlerinde reform yaparak bu sorunların üstesinden gelmeleri için çağrıda bulundu.

Farkındalık ve Erken Tespit Önemli

Kadından Sorumlu Bakan Maria Caulfield, hükümetin kadın sağlığını birinci öncelik haline getirdiğini ve farkındalığı artırmak için adımlar attığını söyledi. NHS web sitesinde yeni kadın sağlığı sayfalarının açılması, kadın sağlığı merkezlerine 25 milyon £ yatırım yapılması ve hormon replasman tedavisine erişimin iyileştirilmesi gibi önlemler, kadın sağlığı stratejisinin ilk yılında elde edilen başarılardan bazıları olarak listelendi.

Jo’s Rahim Ağzı Kanseri Vakfı’nın destek hizmetleri başkanı Bridget Little, rahim ağzı kanseri taramasına erişimde büyük eşitsizliklerin olduğunu ve kapsam hedeflerinin karşılanmadığını belirterek, rahim ağzı kanserini ortadan kaldırmak için etkili stratejilere ihtiyaç olduğunu vurguladı. Ayrıca, kadınlara, doktorlarıyla endişelerini paylaşmalarını ve erken tespitin kanser tedavisinin başarısı için kritik olduğunu hatırlattı.

İLGİLİ HABERLER