İngiltere’de Aile Birleşimi Vizesi İçin Asgari Gelir Şartı İnceleme Altında

 İngiltere’de Aile Birleşimi Vizesi İçin Asgari Gelir Şartı İnceleme Altında

Nicholas.T Ansell/PA

İngiltere’de, çocukları ebeveynlerinden ayıran ve kadınlara ile azınlıklara karşı ayrımcılık yaptığı iddia edilen asgari gelir vizesi şartı yüksek mahkemede inceleniyor.

Reunite Families UK (RFUK) adlı kampanya grubu, İçişleri Bakanlığı’nın yurt dışından sevdiklerini getirmek isteyen herkes için asgari gelir şartını artırmasını eleştirdi. RFUK, bu politikanın BM’nin çocuk haklarına ilişkin sözleşmesine aykırı olduğunu belirterek yargısal inceleme talep etti.

Politikanın İddiaları

İçişleri Bakanı James Cleverly tarafından tanıtılan politika, eşitlik yasasını ihlal ettiği iddiasıyla eleştiriliyor. RFUK, bu şartın özellikle kadınlar, etnik azınlık grupları ve gençler üzerinde olumsuz etkiler yaratacağını savunuyor. Tartışma, net göç seviyeleri konusunda siyasi liderler arasında çatışmalara neden oldu.

Mahkemede Sunulan İddialar

Mahkeme belgeleri, politikanın BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu iddia ediyor. Avukatlar, asgari gelir şartındaki artışın birçok çocuğun yurtdışında yaşayan ebeveynlerinden ayrılmasına neden olabileceğini öne sürüyor.

Ailelerin Endişeleri

RFUK’u temsil eden Caroline Coombs, politikanın aileleri zor durumda bıraktığını ve birçok kişinin ailelerini bir arada kurma hayallerinin paramparça olduğunu belirtti. Aileler, gelir eşiğine ulaşmanın zorluğu ve politikanın etkileri konusunda endişeli.

İngiltere’deki Siyasi Durum

İçişleri Bakanlığı, politikaya ilişkin genel bir açıklama yapmaktan kaçındı ancak siyasi içeriden bazı kişiler, politikanın doğru olduğunu ve aileleri kendi maddi kaynaklarıyla desteklemeleri gerektiğini savunuyor.

İLGİLİ HABERLER