İngiltere’de asemptomatik vakalar için PCR testine gerek kalmadı

 İngiltere’de asemptomatik vakalar için  PCR testine gerek kalmadı

İngiltere’de Covid semptomları olmayan kişilerin yanal akış testini doğrulamak için artık bir PCR testi yaptırmasına gerek kalmadı.

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), değişikliğin toplumdaki yüksek korona virüs yaygınlığını ve hızlı testlerin doğruluğunu yansıttığını söyledi.

TEST KAPASİTESİ SINIRDA

İngiltere’nin günlük 800 binden fazla laboratuvar testi kapasitesinin olduğu ancak Aralık ayında sınırına yaklaştığı belirtilirken, Omicron vakalarındaki artış sonrası hızlı antijen testi yapanların peşi sıra PCR rezervasyonu yapmakta zorlandığını görüldü.

Hükümet rakamlarına göre 23 Aralık’ta toplam 622 bin 948 PCR testi yapıldı. 28 Aralık’ta rakam 630 bin 768 idi.

Talep 2022’nin ilk haftasında daha da artarak 6 Ocak’ta 698 bin 502’ye ve 9 Ocak Pazar günü 613 bin 496’ya ulaştı.

KİLİT ÇALIŞANLARIN PCR TESTİNE ULAŞMASI KOLAYLAŞACAK

Değişikliğin, semptomları olan kişiler ve düzenli olarak test yapılması gereken sağlık, ulaşım ve diğer kilit çalışanlar için PCR testlerine erişimi kolaylaştıracağı tahmin ediliyor.

Pazartesi günü, gıda işleme, nakliye ve sınır kuvvetleri gibi sektörlerde 100 BİN kritik işçinin günlük testleri başladı.

Birleşik Krallık’ta bildirilen koronavirüs vakaları geçen Salı günü 218.724’e ulaştı, ancak daha sonra düştü ve en son veriler Pazartesi günü 142.224 yeni enfeksiyon gösterdi.

İLGİLİ HABERLER