İngiltere’de çalışanlar haftada sadece 1,5 günü ofiste geçiriyor

 İngiltere’de çalışanlar haftada sadece 1,5 günü ofiste geçiriyor

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da toplam 50 bin kişinin çalıştığı 43 işyerini kapsayan bir araştırma, insanların pandemi öncesine kıyasla çok daha az ofise gittiğini ve daha çok evden çalıştığını gösterdi.

Consultancy Advanced Workplace Associates şirketinin araştırmasına göre bu şirketlerde pandemi öncesi haftada ortalama 3,8 gün ofisten çalışılıyordu. Şimdi ise şirket çalışanları haftada sadece 1,5 gün ofise gidiyor. Yine bu şirketlerde Cuma günü ofisten çalışanların oranı da yüzde 13.

Haziran ve Temmuz aylarında yapılan araştırmada ofislerin ortalama doluluk oranının yüzde 29 olduğu ve en çok hafta ortası kalabalık olduğu görüldü.

Pandemi sırasında, ofis işçilerinin çoğu işveren tarafından evden çalışmaya yöneltilmişti. Şimdi pandemi yasaklarının kalkmasına karşın bir çok işyerinde ofis ve işyeri karması bir çalışma modeli sürdürüldüğü anlaşılıyor.

İncelenen işyerleri bankacılık, enerji, mühendislik, sağlık, sigorta ve teknoloji gibi sektörleri kapsıyor.

Fakat Ulusal İstatistik Kurumu’nun 2022 ilkbaharında yaptığı araştırmaya göre ülkede bütün sektörlere bakıldığında işçilerin çoğu evden çalışmıyor.

Çalışanların yüzde 38’i son 7 günden en az birinde evden çalıştığını bildirdi.

İLGİLİ HABERLER