• 13/04/2024

İngiltere’de casus avı: Sayı 6’ya yükseldi

 İngiltere’de casus avı: Sayı 6’ya yükseldi

İngiltere’de casus avı: Sayı 6’ya yükseldi

İngiltere’de geçen yıl 3 kişinin yakalanmasıyla başlayan soruşturmada tutuklanan Bulgar vatandaşlarının sayısı 6’ya çıktı.

38 yaşındaki Tihomir Ivanov Ivanchev, Londra’nın batısındaki Acton mahallesinde 7 Şubat’ta gözaltına alındı.

Londra’da dekorasyon işleri yaptığı belirlenen Ivanchev, “düşmanca amaçlar doğrultusunda kullanışlı olabilecek bilgi toplamakla” suçlanıyor.

Soruşturmada daha önceden tutuklanan diğer 5 Bulgar vatandaşı, aynı suçlamayla bu yılın Ekim ayında mahkeme karşısına çıkacak.

Geçen yıl tutuklanan Bulgar vatandaşlarının isimleri, Orlin Roussev (46), Bizer Dzhambazov (43), Katrin Ivanova (32), Ivan Stoyanov (32) ve Vanya Gaberova (29).

Şüphelilerin 2020 yılının Ağustos ayıyla 2023’ün Şubat ayı arasında “Rusya’nın hedef aldığı yerler ve kişiler hakkında gözlem yaptığı” iddia ediliyor.

Londra polis teşkilatının terörle mücadeleden sorumlu müdürü Dominic Murphy, yakalanan Ivanchev’in “soruşturmada gözaltına alınan diğer 5 kişiden sonra yapılan araştırmalar neticesinde tespit edildiğini ve gözaltına alındığını” söyledi.

Soruşturmada gözaltına alınan önceki şüphelilere, “kötü niyetle” sahte kimlik taşıma suçlaması da yöneltilmişti.

Bu amaçla kullanılan belgeler arasında İngiltere, Bulgaristan, Fransa, İtalya, İspanya, Hırvatistan, Slovenya, Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti için pasaportlar, kimlik kartları ve diğer belgeler bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER