bellonareklam1

İngiltere’de çoğu sektörde eleman sıkıntısı yaşanıyor

 İngiltere’de çoğu sektörde eleman sıkıntısı yaşanıyor
iinternational supermarket

İngiltere’de başta hizmet ve lojistik olmak üzere çoğu sektörde eleman sıkıntısı yaşanıyor. Yetkililer, bu sorunun alarm verici seviyelere geldiğini belirtiyor.

Küresel çapta şirketler, pandeminin ardından artan talebi karşılayacak çalışan bulmakta zorlanıyor.

Bloomberg HT’den Ceren Dilekçi’nin haberine göre pandeminin yanı sıra Brexit’in yaralarını sarmaya çalışan İngiltere’de ise hemen hemen tüm sektörlerde kalifiye eleman bulma sıkıntısı giderek büyüyor. AB vatandaşlarının ağırlıklı olarak hizmetler sektöründe istihdam edildiği İngiltere’de özellikle konaklama, yeme-içme ve lojistik sektörlerinde sorun daha da büyük.

İŞ İLANLARI YÜZDE 45 ARTTI

İş ilanları arama motoru Adzuna’ya göre, İngiltere’de mart sonu- haziran ortası dönemde iş ilanları yüzde 45 oranında artış gösterdi. İstihdam Çalışmaları Enstitüsü Direktörü Tony Wilson, iş açıklarının doldurulması için hemen harekete geçilmemesi durumunda önümüzdeki sene ülkede işgücü kıtlığı, yüksek enflasyon ve uzun dönemli işsizlikle karşı karşıya kalınacağını belirtiyor.

KAPANAN ÇOK SAYIDA DÜKKÂN VAR

İngiltere’de çalıştıracak eleman bulamadığı için kapalı olan çok sayıda dükkan var. Taşımacılık alanındaysa ülkede 100 bin ağır vasıta şoförü açığı olduğu tahmin ediliyor, 25 binin Brexit sonrası ülkelerine dönmek durumunda kalması sorunun daha da büyümesine neden oldu.

ALARM VERİCİ SEVİYEDE

Tüm sektörlerde çalışan sıkıntısı yaşandığını dile getiren Staff Assist UK İş Geliştirme Direktörü Franco Aiello, en fazla etkilenen sektörlerin nakliye ile lojistik olduğunu, özellikle kamyon şoförü istihdamı noktasında büyük sıkıntı olduğunu, işçi açığının alarm verici seviyelere ulaştığının altını çizdi.

İLGİLİ HABERLER