• 14/04/2024

İngiltere’de Covid-19 dalgası çocuklar ve gençler arasında en üst seviyeye ulaştı

 İngiltere’de Covid-19 dalgası çocuklar ve gençler arasında en üst seviyeye ulaştı

İmperial College London’ın İngiltere’de yaptığı yeni bir araştırma, son Covid-19 dalgasının çocuklar ve gençler arasında Mart ayında en üst seviyeye ulaştığına işaret ediyor.

Imperial College uzmanlarının React adlı araştırmasına göre Mart ayında İngiltere’de nüfusun yüzde 6,37’si koronavirüse yakalandı ve bu oran bir rekor.

EN SAVUNMASIZ KESİMDE YAYILMAYA DEVAM EDİYOR

Araştırmacılar, virüsün gençler arasında en üst düzeye ulaştığını ancak 55 yaş üstü kişilerde ve toplumun en savunmasız kesimlerinde yayılmaya devam ettiğini belirtiyor.

Uzmanlar, vaka sayılarında yaşanan bu yükselişin BA.2 olarak adlandırılan ve diğerlerinden daha bulaşıcı olan Omicron varyantından kaynaklandığını düşünüyor.

8-31 Mart arasında 109 bin kişiden alınan sürüntü örnekleriyle yapılan çalışmanın bulguları, Şubat ayında İngiltere’de Covid-19 kısıtlamalarının sona ermesinden sonra vaka sayılarının yaklaşık yüzde 3 arttığını gösteriyor.

18-64 YAŞ GRUBUNDA DURAKLAMAYA GEÇTİ

Çalışma, Mart sonunda vaka sayılarının çocuklar arasında en üst düzeye ulaştığına, 18-54 yaş arasındaki yetişkinlerde ise duraklamaya geçtiğine işaret ediyor.

Imperial College London’da Epidemiyoloji Başkanı olan ve araştırmayı yöneten Profesör Paul Elliott, “Genç gruplarda vaka sayılarının düşüyor olması bize güven veriyor. Sayılar sonsuza kadar artamazdı” diyor.

“ENDİŞE VERİCİ”

Ancak Elliott, virüsün 55 yaş üstü insanlarda ve çeşitli hastalıkları olup daha savunmasız olan kişilerde yayılmaya devam etmesinin “endişe verici” olduğunu ekliyor.

Araştırmadan elde edilen veriler, 31 Mart’ta 55 yaş üstü kişilerin yüzde 8,31’inin Covid-19’a yakalandığını, bu yaş grubunda vaka sayılarının Mayıs 2020’den bu yana neredeyse 20 katına çıktığını gösteriyor.

İLGİLİ HABERLER