• 20/05/2024

İngiltere’de demiryolu çalışanları 3 gün iş bırakacak

 İngiltere’de demiryolu çalışanları 3 gün iş bırakacak

İngiltere’de demiryolu çalışanları 3 gün iş bırakacak

İngiltere’de demiryolu işçileri, son iki yıldır aralıklarla yaşanan grev dalgasını bir kez daha başlatıyor. Yaklaşık 20 bin demiryolu çalışanının katılacağı 7-8-9 Mayıs’taki grev, ülkedeki 14 tren işletmecisini etkileyecek.

Demiryolu sendikası, yeni ücret anlaşmasına kadar grevlerin devam edeceğini duyurdu. Bu grev, ülkenin demiryolu taşımacılığı sektöründe önemli bir krize yol açabilir.

Grevin Arkasındaki Nedenler

Ulaştırma Bakanlığı, demiryolu işçilerinin adil maaş tekliflerini reddetmesini eleştiriyor ve sendika liderlerini süreci çıkmaza sokmakla suçluyor. Ayrıca, grev tarihlerinin bilinçli olarak tatil ve etkinlik dönemlerine denk getirildiğini iddia ediyor.

Seferlerin Yarısı Yapılabilir Durumda

Grev süresince normal tren seferlerinin yarısı gerçekleştirilecek. Bazı bölgelerde ise seferlerin daha erken saatte sona erebileceği belirtiliyor.

Almanya’da Durum: Grev Gözlemi Devam Ediyor

Almanya’da ise demiryolu işçileri şimdilik greve gitmeme kararı aldı. Bu kararla birlikte, sendika ile demiryolu şirketi arasındaki ücret pazarlığında son sözün hakem heyeti tarafından söylenmesi karara bağlandı.

7 Mayıs Salı Grevler, c2c, Greater Anglia, GTR Great Northern Thameslink, Southeastern, Southern, Gatwick Express and South Western Railway Demiryolunu etkileyecek.

8 Mayıs Çarşamba: Grevler, Avanti West Coast, London Northwestern Railway, Chiltern Railways, CrossCountry, East Midlands Railway, Great Western Railway and West Midlands Trenlerini etkileyecek.

9 Mayıs Perşembe: Grevler, LNER, Northern Trains and TransPennine Express’i etkileyecek.

İLGİLİ HABERLER