• 13/04/2024

İngiltere’de ebeveynlere verilen okula devamsızlık cezaları 20 sterlin artırılacak

 İngiltere’de ebeveynlere verilen okula devamsızlık cezaları 20 sterlin artırılacak

İngiltere’de ebeveynlere verilen okula devamsızlık cezaları 20 sterlin artırılacak

Çocuklarını izinsiz olarak okuldan alan ebeveynlere verilen cezalar Eylül ayından itibaren İngiltere genelinde artacak.

Hükümetin katılımı salgın öncesi seviyelere döndürme girişiminin bir parçası olarak asgari para cezası ebeveyn başına 60 £ ‘dan 80 £’ a çıkacak.

Bir okul BBC News’e, izinsiz devamsızlık yapan her üç öğrenciden birinin dönem içinde aile tatiline çıktığını belirtirken, Okul Müdürleri Sendikası, okullarda “kaos” yaşanmaması için para cezalarının gerekli olduğunu söyledi.

Yerel yetkililerin şu anda ne zaman para cezası uygulayacakları konusunda kendi politikaları var; dolayısıyla ebeveynlerin para cezasına çarptırılma olasılığı okulun konumuna bağlı.

2022 yılında yapılan bir soruşturmada , bazı yerel yetkililer herhangi bir ceza verilmediğini söylerken, diğerleri bir yılda binlerce ceza dağıttı.

Ancak İngiltere genelinde daha tutarlı bir yaklaşım oluşturmak amacıyla yeni yönergeler, okullara, bir çocuğun müdürün izni olmadan beş gün okula gitmemesi durumunda para cezası verilmesini dikkate almalarını söylüyor.

Ebeveynlerin cezayı 21 gün içinde ödememesi durumunda ceza iki katına çıkıyor.

Başöğretmenler, olası para cezaları için hangi davaların konseye gönderileceği ve nerede desteğe ihtiyaç duyulacağı konusunda bazı takdir yetkisine sahip olacak.

Eğitim Bakanı Gillian Keegan, cezaların çoğunun yetkisiz dönem tatilleri nedeniyle olduğunu söyledi.

Keegan, “Çocuğunuzu izinsiz devamsızlık nedeniyle okuldan almak kasıtlı bir kararsa, o zaman bu teşvik etmek istemediğimiz bir şeydir. Çocukları okula geri göndermeliyiz, aksi halde harika bir eğitime erişemezler” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER