İngiltere’de ekonomik faaliyet, 32 ayın en düşük seviyesine indi

 İngiltere’de ekonomik faaliyet, 32 ayın en düşük seviyesine indi

İngiltere’de ekonomik faaliyet, 32 ayın en düşük seviyesine indi

İngiltere’de ekonomik faaliyet Ocak 2021’den bu yana en hızlı şekilde geriledi.

Hizmet sektörü faaliyetlerinin zayıflamasıyla birlikte S&P Global/Cips satın alma yöneticileri endeksi, Eylül’de Ağustos ayındaki 48,6 seviyesinden 46,8’e gerileyerek son 32 ayın en düşük seviyesine indi.

Ekonomistler Eylül’de PMI’nın 48,7 olmasını bekliyordu.

S&P Global Market Intelligence ekonomisti Chris Williamson, Eylül ayı için hayal kırıklığı yaratan Bileşik PMI’ın, “İngiltere’de bir resesyonun giderek daha olası göründüğü” anlamına geldiğini söyledi.

S&P, İngiltere Merkez Bankasının önceden gördüğü zayıf PMI okumasının, bu hafta gösterge faiz oranlarını yüzde 5,25’te tutma yönündeki bıçak sırtı kararına katkıda bulunduğunu söyledi.

İngiltere ekonomisi, 2023’ün ilk iki çeyreğinde genişledi ancak Williamson, şu anda “artan hayat pahalılığı ve faiz oranlarındaki son hızlı yükselişin, ekonomi üzerinde giderek artan bir etkisi” olduğunu vurguladı.

Hizmetler endeksi, bir önceki ay 49,5 iken Eylül’de 47,2’ye düştü. Ağustos ayında 44,1 olan imalat endeksi ise Eylül ayında 44,6’ya yükseldi.

Pantheon Macroeconomics’in ekonomisti Samuel Tombs, “PMI endeksleri, gerçekleşmeyen gerilemelerin sinyalini verme konusunda geçmişe dayanan bir sicile sahip. Reel ücretlerin arttığı ve tüketicilerin güveninin son aylarda önemli ölçüde iyileştiği göz önüne alındığında, bileşik PMI’ların ekonomik faaliyetin hızla gerilediği sinyaline şüpheyle yaklaşıyoruz.” dedi.

İLGİLİ HABERLER