İngiltere’de enerji fiyatları düşüyor: Fiyat tavanı 1.568 £’a gerileyecek

 İngiltere’de enerji fiyatları düşüyor: Fiyat tavanı 1.568 £’a gerileyecek

Mark Sykes Energy And Power/Alamy

İngiltere’de enerji fiyat tavanı, toptan gaz fiyatlarındaki düşüş sayesinde bu yaz %7 oranında azalarak yıllık 1.568 £ seviyesine inecek. Mevcut 1.690 £’lık üst sınırdan 122 £’lık bir düşüş, hane halkı faturalarında önemli bir rahatlama sağlayacak.

Enerji düzenleyici kurumu Ofgem, Büyük Britanya’daki 29 milyon hane için geçerli olan yeni enerji fiyat tavanını duyurdu. Temmuz’dan Eylül sonuna kadar geçerli olacak bu tavan, ortalama yıllık çift yakıtlı faturaları yansıtıyor. Üç ayda bir belirlenen bu sınır, yaz aylarında hane halkının finansmanı üzerindeki baskıyı hafifletecek.

Faturalar Hâlâ Kriz Öncesi Seviyelerin Üzerinde

Bu düşüş, zor durumdaki tüketicilere bir nefes aldırsa da, 2021 yazındaki 1.154 £ sınırına kıyasla faturalar hâlâ oldukça yüksek. Toptan gaz fiyatları 2021’de keskin bir artış göstermiş ve Rusya’nın 2022 başlarında Ukrayna’yı işgal etmesiyle birlikte daha da yükselmişti. Enerji fiyatları, tavanın 4.279 £’a ulaştığı ve hükümetin faturaları 2.500 £’da tutmak için sübvanse ettiği 2023’te zirveye ulaşmıştı. Ancak, bu düşüşe rağmen faturalar hâlâ kriz öncesi seviyelerin üzerinde seyrediyor, bu da milyonlarca hanenin yakıt yoksulluğu içinde kalmaya devam edeceği anlamına geliyor.

Uzmanlardan Kış Ayları İçin Uyarı

Enerji ve İklim İstihbarat Birimi’nde enerji analisti olan Jess Ralston, hane halkının kriz öncesi seviyelere göre yüzlerce pound daha yüksek olan faturalarla mücadele ettiğini belirtti. Ralston, “Tahminler, kışa girerken faturaların yeniden artabileceğine işaret ediyor. Bir sonraki hükümetin rengi ne olursa olsun, değişken gaz piyasalarına bağımlı olduğumuz ve enerji bağımsızlığımızda geriye doğru gittiğimiz bir kışa doğru gidiyoruz,” dedi. Enerji faturalarından kaynaklanan yaşam maliyeti ve Birleşik Krallık’ın enerji güvenliği, gelecek seçimlerde önemli konular olabilir.

Cornwall Insight’ın Gelecek Tahminleri

Danışmanlık şirketi Cornwall Insight’a göre, enerji fiyat tavanının Ekim ayında biraz artması, ardından Ocak 2025’te tekrar düşmesi bekleniyor. Temmuz ayı için belirlenen tavanın yıllık 1.574 £ olacağı tahmin ediliyordu, ancak bu rakam biraz daha düşük olarak açıklandı.

İLGİLİ HABERLER