İngiltere’de enerji krizi büyüyor! 9 şirket iflas etti

 İngiltere’de enerji krizi büyüyor! 9 şirket iflas etti

İngiltere İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwasi Kwarteng ve enerji sektörünün temsilcileri, artan enerji fiyatlarının oluşturduğu krize çözüm bulabilmek için görüşmelerini sürdürüyor.

İngiliz resmi yayın kurumu BBC’nin haberinde, Bakan Kwarteng’in 8 Ekim Cuma günü enerji sektörünün temsilcileriyle başkent Londra’da yaptığı acil toplantının ardından tarafların bugün bir kez daha görüşeceği bildirildi.

ÇATI KURULUŞ HÜKÜMETTEN YARDIM İSTEMİŞTİ

İngiltere’de üretimi yüksek miktarda enerjiye bağımlı şirketleri temsil eden çatı kuruluş The Energy Intensive User Group (EIG) tarafından geçen hafta yapılan açıklamada, doğal gaz fiyatlarındaki sert artışın ardından İngiliz hükümetinin devreye girerek ekonomi için hayati önemde olan bu şirketlere yardım etmesi gerektiği belirtilmişti.

9 ENERJİ ŞİRKETİ İFLAS ETTİ

Son bir ayda hızla yükselen enerji fiyatlarını müşterilerine yansıtmakta zorlanan ve mali dengesi bozulan 9 enerji şirketi (Avro Energy), People’s Eneergy, Greensupplier Ltd, Utility Point, Igloo, PFP Energy, Symbio, MoneyPlus Energy, Enstroga) iflas etti. İngiltere İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwasi Kwarteng, daha önce, artan doğal gaz talebi karşısında arzın yetersiz kalması nedeniyle ülkede oluşan yüksek fiyat krizini çözüme ulaştıracakları vaadinde bulunmuştu.

İLGİLİ HABERLER