• 18/05/2024

İngiltere’de Eski Savunma Bakanlığı memuruna rüşvet nedeniyle 30 ay hapis

 İngiltere’de Eski Savunma Bakanlığı memuruna rüşvet nedeniyle 30 ay hapis

Rasid Necati Aslim/Anadolu Agency via Getty Images

İngiltere’de eski Savunma Bakanlığı memuru Jeffrey Cook, kamu ihalesi sırasında yasa dışı ödemeler ve hediyelerle suçlandı ve 30 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Cook, Savunma Bakanlığı’nda görev yaparken, bir kamu sözleşmesi kapsamında 70.000 £’dan fazla değerde nakit para ve iki araba aldığı için suçlu bulundu. Southwark Kraliyet Mahkemesi’nde yapılan duruşmada jüri, Cook’u suçlu buldu ve 30 ay hapis cezası verildi.

Haksız Kazanç ve Yalanlar

Cook’un, ME Consultants adlı bir offshore şirketten raporlar talep ettiği ve bu iş için yaklaşık 700.000 £ ödendiği ortaya çıktı. Şirket daha sonra Cook’a komisyon olarak ödeme yaptı. Cook’a 44.000 £’dan fazla nakit para ve 30.000 £ değerinde iki araba verildi. Cook, başlangıçta SFO’ya yalan söyledi ve sonrasında suçunu kabul etti.

Cezanın Ardından

Yargıç, Cook’un 30 ay hapis cezasını verirken, cezanın ertelenmesine izin verilemeyeceğini belirtti. Cook’a ayrıca yaklaşık 124.000 £’luk bir müsadere emri ve 25.000 £’lık kovuşturma masraflarına katkı ödemesi emredildi.

Rüşvet İddiaları

Cook ve başka bir adam, Suudi Arabistan’da yapılan silah anlaşmasındaki rüşvet iddialarıyla yargılanmıştı, ancak jüri her iki adamı da suçsuz buldu. Bu olayın ardından, yolsuzlukla mücadele kampanya grubu Yolsuzluk Üzerine Spotlight, Savunma Bakanlığı’nın rüşvet planına dahil olup olmadığını incelemesi çağrısında bulundu.

İLGİLİ HABERLER