İngiltere’de GCSE sonuçlarının 2030’a kadar giderek kötüleşmesi bekleniyor

 İngiltere’de GCSE sonuçlarının 2030’a kadar giderek kötüleşmesi bekleniyor

Graeme Robertson/The Guardian

İngiltere’deki öğrenciler, Kovid-19 kapanmalarının ardından akademik açıdan zorlu bir dönemle karşı karşıya kalabilirler. Nuffield Vakfı tarafından desteklenen bir araştırmaya göre, ülke genelindeki GCSE sonuçlarının 2030’a kadar giderek kötüleşmesi bekleniyor. Bu durum, okulların kapanmasının eğitimde önemli kayıplara yol açabileceğini gösteriyor.

Öğrencilerin Zorlu Süreci

Araştırma, kapanmaların özellikle çocukların akademik ve sosyal gelişimini olumsuz etkilediğini vurguluyor. Okulların kapatılması, gelecek on yıl boyunca öğrenci nesillerinin sınav sonuçlarını ve yaşamları boyunca kazançlarını olumsuz etkileyebilir.

Çözüm Önerileri

Raporda, GCSE sonuçlarını iyileştirmek için lisans öğrencilerinin özel öğretmen olarak işe alınması, yaz tatilinin kısaltılması ve tatillerin yıl boyunca daha eşit bir şekilde dağıtılması gibi “düşük maliyetli” politikalar öneriliyor.

Eğitimde Gerileme Riski

Eski bir okul başkanı ve genel sekreter olan Pepe Di’Iasio, araştırmanın eğitimde gerileme riskine dikkat çektiğini belirtiyor. Hükümetin, eğitimdeki zorlukların üstesinden gelmek için daha fazla yatırım yapması gerektiğini vurguluyor.

Eğitimde Ulusal İyileştirme Çabaları

Eğitim Bakanlığı (DfE), pandemi döneminde ve sonrasında eğitimi iyileştirmek için yaklaşık 5 milyar £ ayırdığını belirtiyor. Özellikle dezavantajlı öğrencilere yönelik desteklerin artırıldığını ve davranış merkezleri programının devam ettiğini vurguluyor.

Uluslararası İşbirliği

Araştırmacı Esme Lillywhite, İngiltere’nin pandemik tepkisinin akademik gelişime odaklandığını ancak sosyo-duygusal becerilere ve refaha daha az vurgu yapıldığını belirtiyor. Uluslararası işbirliğiyle daha fazla öğrenme ve umut verici yaklaşımların keşfedilebileceğini vurguluyor.

İLGİLİ HABERLER