İngiltere’de güvenlik güçleri kripto paralara el koyabilecek

 İngiltere’de güvenlik güçleri kripto paralara el koyabilecek

Birleşik Krallık Hükümeti, ülkede dolandırıcılık ve kara para aklamayı önleme çabaları kapsamında ilk olarak bu yılın Mayıs ayında sunulan Ekonomik Suç ve Kurumsal Şeffaflık yasa tasarısını onayladı.

Onaylanan yasa kapsamında kripto sektöründe sponsorluklar ve faaliyetleriyle yanıltıcı tanıtımlar yapan kötü niyetli kişilerin önüne geçilmesi amaçlanırken meşru yollarla faaliyetlerini sürdürmeye çalışan kripto şirketlerinin de desteklenmesi sağlanacak. Bu bağlamda Birleşik Krallık sınırları içinde lisanslama faaliyetleri daha yakından takip edilecek olup daha şeffaf bir yaklaşımla kara para aklama ve diğer suç faaliyetlerinin önlenmesi için azami çaba harcanacak.

Hükümet tarafından onaylanan yasa, ülkede meşru şekilde çalışan işletmelerin önünü açacak bir gelişme olarak kabul ediliyor. Ayrıca yasanın, Birleşik Krallık ekonomisine de önemli bir katkı sağlaması bekleniyor.

Ulusal Suç Ajansı Başkanı Graeme Biggar, onaylanan yasa hakkında görüşlerini iletirken yerli ve yabancı birçok suçlunun yıllarca İngiliz şirketlerini kötüye kullanarak yasa dışı gelirlerini akladıklarını ve son yıllarda suç faaliyetlerini kripto paralara kaydırdığını söyledi. Mevcut reform paketini memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Biggar, yasanın suç çetelerini çökertmede önemli bir katkısı olacağını sözlerine ekledi.

İçişleri Bakanı Suella Braverman da konuyla ilgili konuşurken hükümetin organize suçlarla mücadele için şimdiye kadar görülmemiş bir önlem aldığını söyledi. Braverman, ayrıca bu yasa sayesinde güvenlik güçlerine kötü niyetli kişilerle mücadelelerinde önemli bir yetki ve istihbarat yeteneği verildiğini aktardı.

İLGİLİ HABERLER