İngiltere’de haneler için “asgari gelir” çağrısı

 İngiltere’de haneler için  “asgari gelir” çağrısı

İngiltere’de Muhafazakar bir düşünce kuruluşu, refah sisteminin insanlara yeterli desteği sağlamadığını belirterek ve bir “asgari gelir” getirilmesi çağrısında bulundu.

Bazı üst düzey Tory milletvekilleri tarafından desteklenen Bright Blue, hanelerin yaşam masraflarını karşılamak için asgari bir gelire ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Eski Çalışma ve Emeklilik Bakanı Stephen Crabb, refah sisteminin “önemli boşlukları ve zayıflıkları” olduğunu söyledi.

Çalışma ve Emeklilik Bakanlığı (DWP), bunun hala “milyonlarca insan için hayati bir güvenlik ağı sunduğu” konusunda ısrar ediyor.

REFAH SİSTEMİNDE REFORM

Hükümet şu anda daha fazla insanı yeniden istihdama teşvik etmek için refah sisteminde reform yapma seçeneklerini değerlendiriyor.

Seçeneklerden biri, insanların iş bulsalar bile hastalık ve sakatlık yardımları talep etmeye devam etmelerine izin vermek, bir kaynak BBC’ye sosyal yardım sisteminin işleyişinde “radikal bir yeniden düzenleme” yapılması gerektiğini söylüyor.

Henüz kesinleşmemiş olan yeni planları detaylandıran bir Sağlık ve Engellilik Beyaz Kitabının bu yılın sonlarında çıkması bekleniyor.

İşçi Partisi, iktidara gelmesi durumunda sistemde reform yapma planlarının ana hatlarını çizdi ve bir işe giren ancak daha sonra bir yıl içinde çalışmayı bırakmak zorunda kalan hak sahiplerinin yeniden hak talebinde bulunmak için başka bir yetenek değerlendirmesinden geçmek zorunda kalmayacağını açıkladı.

İLGİLİ HABERLER