İngiltere’de her beş öğrenciden sadece ikisi okulda kendini güvende hissediyor

 İngiltere’de her beş öğrenciden sadece ikisi okulda kendini güvende hissediyor

Peter Lopeman/Alamy

Bir hükümet araştırması, İngiltere’deki okullarda güvenlik endişelerinin arttığını ortaya koydu. Her beş çocuktan yalnızca ikisinin okulda kendilerini her zaman güvende hissettiğini belirten bulgular, öğretmenlerin ve velilerin de aynı endişeleri taşıdığını gösterdi.

Öğretmenler, özellikle şiddet, istismar ve ayrımcılık gibi olumsuz davranışların arttığını rapor etti. Bu durum özellikle kadın öğretmenlerin saldırgan cinsel söylemlere maruz kaldığı durumlarla birlikte homofobi, ırkçılık ve cinsiyetçilik gösterilerinin artmasıyla dikkat çekiyor.

Öğrenci ve Yetkililer Arasında Görüş Farklılıkları

Okul yöneticileri ile öğrenciler ve veliler arasında okul güvenliği konusunda farklı görüşler bulunuyor. Öğrencilerin sadece %39’u her gün okulda kendilerini güvende hissettiklerini belirtirken, okul yöneticilerinin %69’u okullarının her zaman güvenli olduğunu düşünüyor.

Ebeveynlerin Okul Politikalarına Destek Azalıyor

Araştırma, ebeveynlerin okul davranış politikalarına desteğinin azaldığını gösterdi. Özellikle, ortaokul personelinin %24’ü ebeveynlerin okul kurallarına katılmadığını söylerken bu oran 2022’de %20’ydi.

Öğretmenlerin Görüşleri

Öğretmenler, özellikle Kovid-19 pandemisinin etkisiyle öğrencilerdeki davranışlarda gözle görülür bir değişiklik olduğunu belirtiyor. Artan stres seviyeleri ve azalan destek kaynakları, öğretmenlerin işlerini daha da zorlaştırıyor.

Yetkililerin Açıklamaları

Eğitim Bakanlığı, okul güvenliği konusundaki endişeleri ele almak için çalışmalar yürüttüklerini ve davranışları iyileştirmek için okullara destek sağladıklarını belirtti. Bununla birlikte, artan kötü davranışların nedenlerini belirlemek için daha fazla çaba harcanması gerektiği vurgulandı.

İLGİLİ HABERLER