İngiltere’de içinizi ısıtacak 10 masal gibi köy

 İngiltere’de içinizi ısıtacak 10 masal gibi köy

İngiltere deyince ilk akla gelen Londra, Liverpool, Manchester gibi şehirler. İngiltere’yi gezmek istiyorum ama şehrin gültüsü olmasın, sessiz sakin bir yer olsun, doğayla başbaşa olayım diyorsan bu yazıyı okumanı tavsiye ederim. İşte İngiltere’nin on güzel köyü…

1- Polperro

Polperro, Looe kasabasının hemen güneyindeki bulunan küçük bir limandır. Sokakları ve güzel kır evleri inkar edilemez derecede çekici olan şirin bir yer. Köy evlerinin birçoğu yazın çiçeklerle kaplı ve bir o kadar da dar sokaklara sahip. Polperro’da araç olmaması, sokakların çok dar olması ve her yere yürüyerek gidilmesi burayı cazip hale getirmiş.

Ziyaretçiler için resim, çömlek, mücevher ve daha pek çok hediyelik eşya bulmak mümkün. Günlük ihtiyaçlar satan gazete bayileri, pastaneler ve diğer dükkanlar. Her yıl Haziran ayında sanat festivali düzenlenen Polperro’da, sanat galerileri ve el sanatları sergilerine rastlamak mümkün.

2- Castleton, Peak District National Park

Köyün içinde ve çevresinde birçok gezilecek yer var. Peveril Castle’i, Odin Mine’ı veya Castleton yeraltı mağaralarından birini ziyaret edebilirsin. Köyün üç tarafını saran çevre tepelerde, sayısız yürüyüş yollarını gezebilir, etrafı keşfedilebilirsin. Köyde kalmak için çok sayıda tatil evi var.

3- Castle Combe, Wiltshire

İngiltere’deki en güzel köylerden biridir. Köyede gezerken antik kale kalıntıları rastlıcaksınız. Köy Orta Çağdan kalma Cotswold tarzı evleriyle meşhurdur. Bu şirin köyde, Doctor Doolittle, Stardust ve The Wolf Man gibi filmlerin çekimleri yapılmış, bu da turistlerin yoğun ilgisinin artmasına sebeb olmuş. Köyde yabani yaşam alanı ve köy koruma altına alınmıştır.

4- Bibury, Gloucestershire

19. yüzyıl İngiliz sanatçısı – yazar William Morris tarafından “İngiltere’deki en güzel köy” olarak tanımlanan Bibury, dar caddeleri, Coln Nehri üzerinde şirin bir köprüsü bulunur. Burada 17. yüzyıldan kalma dokumacıları ile meşhurdur. Arlington Row’u (dokuma evleri) ve Bibury Trout Farm’ı (alabalık çiftliği) ya da St. Mary köy kilisesini gezebilirsin. Köye bakan kısımda kale kalıntıları var ve nehirin tam ortadan geçmesiyle köy ikiye bölünmüş. Nehirde bol alabalık bulabilirsin.

5- Clovelly, Devon

Arnavut kaldırımlı sokakları olan ve cadde boyunca bir tane bile motorlu taşıta rastlamayacağın güzel bir köy. Köy, denize doğru eğimli, yoğun ormanla çevrili, dik bir kayanın arasına inşâ edilmiş. Her biri küçük renkli pencereli, beyaz boyanmış şirin evler yol boyunca sahile kadar devam ediyor. Bulunduğunuz her yerden nefes kesen deniz manzarasını seydebilirsin. Eski yapısına uygun devamlı kontrol altında tutulan köy titizlikle korunmakta. Köye giriş ücreti alınmakta.

6- Amberley, West Sussex

Downs, Amberley Dağı, Güney Down Yolu ve Arun Nehri arasında yer alan güzel yayla köylerinden biridir. Aruh Nehirinin kışın taşması yakındaki bataklık alanların tekrar ortaya çıkmasına sebeb oluyor. Amberley Working Museum’u ziyaret ederek antika tarım aletlerini ve endüstriyel makinelerini görebilirsin. Müze ayrıca yılda birkere festivale ev sahipliği yapıyor. Köy evlerinin içlerini merak ediyorsanız Black Horse mekanına uğramanızı tavsiye ederim. Köydeki evlerin çoğu, kalın taş duvarlarlı ve rengarenk çiçeklerle kaplanmış.

7- Lamberhurst, Kent

Köy, hendekle çevrili Scotney Castle’a ev sahipliği yapıyor. İngiltere’deki en romantik kalelerden biri. Burada ayrıca ormanlık alanda yürüyüş yaparak 18. yüzyıl bahçesini de görebilirsiniz. Georgian Finchcock evi ve Victoria Ladham evi gibi çeşitli tarihi evleri gezebilir, Bedgebury Ulusal Pinetumu Ormanını ve Lamberhurst Bağlarını keşfedebilirsin.

8- Haworth, West Yorkshire

Köye buharlı trenle ulaşabilirsin. Arnavut kaldırımlı caddede tarihi binalara açılmış ilginç mağazalar, barlar ve çayhaneler bulunmakta. Köy 1940’dan beri birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bronte Parsonage Müzesi, Bronte Şelaleleri ve Top Withens’i ziyaret edebilirsin.

9- Ambleside, Lake District, Cumbria

Ambleside köyünün hemen dışında, baharda nergislerle çevrili, 21 metrelik bir şelale olan Stock Ghyll Force yer alıyor. Rothay Nehrinden gelen su, köyde bulunan 12 su değirmenine akmakta.

10- Flatford

Köy, sazdan yapılmış çatılar ve yeşilliklerle çevrilidir. 16. yüzyıldan kalma ahşap köprü olan Bridge Cottage’in altından kayıkla geçebilirsiniz. Köyde 15. yüzyıldan kalma Flatford köyünün en eski binası olan, Ortaçağ Salon Binası bulunmaktadır.

NoktaNokta.net

İLGİLİ HABERLER