• 18/05/2024

İngiltere’de İçişleri Bakanlığı’nın tahliyeleri sonrasında evsiz kalan sığınmacıların sayısı arttı

 İngiltere’de İçişleri Bakanlığı’nın tahliyeleri sonrasında evsiz kalan sığınmacıların sayısı arttı

Oli Scarff / AFP / Getty Images

İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın konaklama yerlerinden tahliye ettiği sığınmacıların sayısındaki artış, evsizlik sorununu tetikledi. Özel konaklama yerlerinden, özellikle otellerden tahliye edilen sığınmacı sayısında son iki yıl içinde %239’luk bir artış yaşandığı rapor ediliyor.

Mülteci Konseyi tarafından yapılan analizler, İngiltere’de 12,630 hanenin sığınmaevlerinden tahliye edildikten sonra evsizlikle karşı karşıya kaldığını ortaya koydu. Bu ailelerin çoğunda çocuklar da bulunuyor.

Yetersiz Destek Sistemi

Mültecilerin mülteci statüsü aldıktan sonra karşılaştıkları sürecin, onları başarısızlığa hazırladığı belirtiliyor. Sistemin daha iyi desteklenmesi ve daha insancıl bir yaklaşım benimsenmesi gerektiği belirtiliyor.

Kapatılan Oteller

İçişleri Bakanlığı, bu ay sonuna kadar 50 sığınmacı otelinin daha kapatılacağını açıkladı. Ancak otellerin kapanmasına rağmen, sığınmacıların evsizlik sorununun devam ettiği ve bu durumun, sistemdeki yetersizliği gösterdiği ifade ediliyor.

Hükümetin sığınmacılara yönelik politikaları ve otel tahliyeleri eleştirilere neden olurken, kamuoyunda gelecekte daha insancıl bir yaklaşım benimsenmesi ve sığınmacılara daha iyi destek sağlanması gerektiği belirtiliyor.

İLGİLİ HABERLER