İngiltere’de iklim değişikliği için yoksul ülkelere dev yardım

 İngiltere’de iklim değişikliği için yoksul ülkelere dev yardım

İngiltere, Glasgow’daki COP26 İklim Değişikliği Zirvesi ikinci haftasına girerken, daha yoksul ülkelerin iklim değişikliğinin etkisiyle başa çıkmalarına yardımcı olmak için 290 milyon sterlin vaat etti.

YOKSUL ÜLKELERDEN 100 MİLYAR DOLARLIK ÇAĞRI

Yoksul ülkeler ise zaten acı çektiklerini ve iklim değişikliğinden en kötü şekilde etkileneceklerini öne sürerek 100 milyar dolarlık mali yardım çağrısında bulundular.

Ülkeler konferansta yoksul ülkeleri nasıl destekleyeceklerini ve doğal afetlerden kaynaklanan hasarların tazminatının ödenmesi gerekip gerekmediğini tartışacaklar.

EN ZENGİN YÜZDE 1 EMİSYONLARIN ÇOĞUNU OLUŞTURUYUOR

Gelişmekte olan ülkeler tarihsel olarak iklim değişikliğine neden olan zararlı emisyonların çok küçük bir kısmına katkıda bulundular – şu anda küresel nüfusun en zengin %1’i, en yoksul %50’nin toplam emisyonlarının iki katından fazlasını oluşturuyor.

İNGİLTERE’NİN YARDIMI FARK YARATACAK

İngiltere hükümeti, İngiltere’den giden paranın çoğunluğunun Asya ve Pasifik ülkelerinin iklim eylemini planlamasına ve yatırım yapmasına, korumayı iyileştirmesine ve düşük karbonlu kalkınmayı teşvik etmesine yardımcı olacağını söyledi.

İNGİLTERE’NİN YARDIMI NASIL KULLANILACAK?

Hükümet, iklim değişikliğinin etkisiyle mücadele etmek için 290 milyon sterlinlik yeni finansmanın aşağıdakiler arasında bölüneceğini söyledi:

  • Asya ve Pasifik ülkelerinin iklim eylemini planlamalarına ve yatırım yapmalarına, korumayı iyileştirmelerine ve düşük karbonlu kalkınma sağlamalarına yardımcı olmak için 274 milyon sterlin,
  • Gelişmekte olan ülkeleri desteklemek için tasarlanmış bir fona 15 milyon sterlin,
  • İklimle ilgili afetlere müdahale de dahil olmak üzere daha hızlı ve daha etkili küresel insani yardım eyleminin gerçekleştirilmesini desteklemek için 1 milyon sterlin verilecek.

İLGİLİ HABERLER