İngiltere’de İlk Kez 91 Yaşındaki Hastaya Yapay Kornea Takıldı

 İngiltere’de İlk Kez 91 Yaşındaki Hastaya Yapay Kornea Takıldı

Jordan Pettitt/PA

İngiltere’de ilk kez yapay kornea takılan 91 yaşındaki Cecil Farley, bu ameliyatın hayatını “dolu” hale getirdiğini ifade etti. Surrey, Chobham’da yaşayan Farley, daha önce başarısız olan insan kornea nakli sonrası bir yıl boyunca görme yetisini geri kazandıracak bu ameliyatı bekledi.

Cecil Farley, sağ gözüne yapay kornea implante edilmesi için beklerken, yapay kornea ile bekleme süresini atlama şansı buldu. Sağlık yetkilileri, yapay korneaların gelecekte insan korneası bağışına duyulan ihtiyacı azaltabileceğini umuyor.

Görme Yetisini Geri Kazandı

Yaklaşık 15 yıldır sağ gözünde görme sorunu yaşayan Farley, şubat ayında gerçekleştirilen ameliyat sonrası görme yetisini yavaş yavaş geri kazandı. Farley, “Gözlerinizin düzgün çalışması hayatınızı daha dolu hale getiriyor; bu başınıza gelene kadar ne kadar zayıflatıcı olduğunun farkına varmıyorsunuz” dedi. 63 yıllık evliliğinden sonra hala eşini görebilmenin ve normal bir şekilde yaşamına devam edebilmenin mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Sağlıkta Büyük İlerleme

Frimley Health NHS Foundation Trust tarafından gerçekleştirilen ameliyatla Farley’nin gözüne kontakt lens benzeri yapay kornea, tek bir dikişle tutturuldu ve bir gaz kabarcığı ile yerine yerleştirildi. Danışman göz doktoru Thomas Poole, bu prosedürün “hasta bakımında büyük bir ilerleme” olduğunu belirtti. Poole ve meslektaşı Hanbin Lee, son iki ay içinde dört hastaya başarılı bir şekilde yapay kornea taktı ve ilk sonuçlar görmede iyileşme olduğunu gösterdi.

Dünya Çapında Sınırlı Uygulama

Uzmanlar, Farley de dahil olmak üzere dünya genelinde şu ana kadar yalnızca 200 yapay kornea implantının yerleştirildiğini belirtti. Bu yenilikçi tedavi yöntemi, görme yetisini kaybetmiş birçok hasta için umut vadediyor.

İLGİLİ HABERLER