İngiltere’de İşçi Partili gölge bakan istifa etti: ‘Gazze’de ateşkes’ istedi

 İngiltere’de İşçi Partili gölge bakan istifa etti: ‘Gazze’de ateşkes’ istedi

Imran Hussain

İngiltere’de ana muhalefet İşçi Partisi milletvekili Imran Hussain, Gazze’de ‘güçlü bir biçimde ateşkesi savunabilmek için’ Çalışanlar İçin Yeni Anlaşmadan Sorumlu Gölge Bakanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Imran Hussain, sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) hesabından parti lideri Keir Starmer’a hitaben yazdığı istifa mektubunu paylaşarak gölge bakanlıktan istifasını duyurdu. 8 yıla yakın süredir partinin farklı gölge bakanlıklarında görev yaptığını belirten Hussain, Starmer’ın İsrail-Filistin çatışmaları konusundaki açıklamaları ve Gazze’de ateşkes karşıtı söylemleri nedeniyle istifa ettiğini bildirdi.

‘BAKIŞ AÇIMIN SİZİN TUTUMUNUZDAN ÇOK FARKLI OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI’

Imran Hussain, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin de çağrıda bulunduğu üzere ateşkesi güçlü bir şekilde savunabilmek istiyorum. Bunu tamamıyla yapabilmek için bu akşam İşçi Partisi’nin gölge bakanlığından ayrılıyorum”

İşçi Partisi’nin gelecekte iktidara gelmesi halinde işçi haklarını geliştirmek adına partiye desteğini sürdüreceğini belirten Hussain, “Ancak geçen haftalar, benim Gazze’de devam eden insani krize bakış açımın sizin benimsediğiniz tutumdan oldukça farklı olduğunu ortaya çıkardı” değerlendirmesini yaptı.

‘ATEŞKES TALEBİNİN GÜÇLÜ BİR DESTEKÇİSİ OLMAK İSTİYORUM’

Çatışmaların yaşandığı son bir ayda 10 binin üzerinde Filistinli ile 1400 İsraillinin öldürüldüğünü kaydeden Hussain, Gazze’de abluka ve ayrım gözetmeden yapılan saldırılar devam ettikçe bu sayıların daha da artacağına dikkati çekti.

Hussain açıklamasında, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in “Gazze, çocuklar için mezarlığa dönüştü” sözlerine atıfla, “Bu kriz daha da büyürken BM Genel Sekreteri’nin, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri’nin, BM kurumlarının, birçok hükümetin, Oxfam, Save The Children ve Uluslararası Af Örgütü gibi sivil toplum örgütlerinin savunduğu insani ateşkes talebinin güçlü bir destekçisi olmak istiyorum” ifadelerine yer verdi.

İLGİLİ HABERLER