İngiltere’de kapanan mağazaların yerini gıda zincirleri alıyor

 İngiltere’de kapanan mağazaların yerini gıda zincirleri alıyor

EPA

Geçtiğimiz yıl Birleşik Krallık’taki zincirler tarafından açılan, çoğunlukla şehir merkezlerinin dışında yer alan arabalı kahve ve çay dükkanları ve fast food restoranlarının hakim olduğu yeni satış noktalarında bir artış oldu. Birleşik Krallık genelindeki mağazalarda ise net 5.000 azalma olduğu belirtildi.

Ancak yine; de yeni rakamların, zincirlerin; mağazaların boşluğunu doldurmaya yetmediği belirtiliyor.

Wilko, Lloyds eczanesi ve Paperchase’teki yüksek profilli başarısızlıkların toplamda açılıştan çok kapanış olduğu anlamına geldiği ifade ediliyor.

Yerel Veri Şirketi tarafından derlenen verileri analiz eden PwC muhasebecileri, yıl boyunca günde 14 mağaza kaybının hem perakende hem de hizmetlerde uzun vadeli bir trendin çevrimiçine doğru kaydığının altını çizdiğini açıkladı.

PwC, geçen yılki 9.138 yeni açılışın 2019’dan bu yana en yüksek rakam olduğunu ve neredeyse tamamen yeni konaklama tesislerinden kaynaklandığını belirterek, sektörün pandemi sırasındaki yüksek kapanma oranından sonra bir toparlanmayı temsil ettiğini bildirdi.

PwC, zincirlerin 2023 yılında 11.530 mağazayı “tek seferlik” yeniden yapılanmalar ve büyük perakendecilerdeki başarısızlıklar nedeniyle kapattığını ve bunların bazılarının yıllardır mücadele ettiğini söyledi.

Şehir dışındaki perakende parkları, yeni yiyecek satış noktalarının da etkisiyle bu eğilimi tersine çevirdi ve faaliyet gösteren sitelerde genel olarak hafif bir artış gösterdi. Elektrikli araç şarj istasyonlarının kullanıma sunulması aynı zamanda 48 benzin istasyonunun net kazancı anlamına da geldi.

Rapor, spor salonlarından süpermarketlere, bankalardan pizza paketlerine kadar beşten fazla satış noktası bulunan tüm zincirlerdeki değişiklikleri yansıtıyor. 2023 rakamları, net kapanışların 2022 yılına göre daha yüksek olduğunu ancak önceki üç yıla göre önemli ölçüde düşük kaldığını gösteriyor.

İLGİLİ HABERLER