• 18/05/2024

İngiltere’de Kiraların Ücret Artışını Geride Bırakması Bekleniyor

 İngiltere’de Kiraların Ücret Artışını Geride Bırakması Bekleniyor

Yui Mok / PA

Thinktank tarafından yapılan bir tahmine göre, İngiltere’de kira artışlarının üç yıl boyunca ücret artışlarını geride bırakması bekleniyor. Önümüzdeki yıllarda ortalama yüzde 13’lük bir artış, milyonlarca hane üzerinde daha fazla baskı oluşturabilir.

Kovid salgını ve yaşam maliyeti krizinden sonra, Britanya’daki kira artışlarının zaten rekor düzeyde hızlı bir artış gösterdiği göz önüne alındığında, gelecek üç yıl içinde kiraların %13 oranında artması bekleniyor. Bu, özellikle kiracılar üzerinde ek baskılar oluşturabilir.

Düşünce Kuruluşunun Tahmini

Düşünce kuruluşu, özellikle özel kiralama pazarındaki yüksek büyümenin etkisiyle, kira artışlarının ücret artışlarını geride bırakacağını öngörüyor. Bu durum, özellikle mevcut kiracılar için gelecekte daha yüksek kira ödemeleri anlamına gelebilir.

Hükümetin Tepkisi

Hükümet, yaşam pahalılığı krizinin ortasında hane halkını desteklemek için fatura yardımı gibi önlemler alıyor. Ancak çözümün uzun vadeli olarak daha fazla ev inşa etmek olduğu belirtiliyor. Uzun vadeli konut planlarına yapılan yatırımların artırılması öneriliyor.

Kira artışlarının ücret artışlarını geride bırakmasıyla ilgili endişelerin yanı sıra, politika yapıcıların daha cesur çözümlere ihtiyacı olduğu vurgulanıyor. Kiracıların korunması ve uygun fiyatlı konutlara erişimin artırılması için daha etkili politikaların uygulanması gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER