İngiltere’de konut fiyatları düşmesine rağmen ev almak daha zorlaştı

 İngiltere’de konut fiyatları düşmesine rağmen ev almak daha zorlaştı

İngiltere’de Liz Truss’un talihsiz “mini bütçesinin” yarattığı kaosun, ülkenin ipotekli (mortgage) konut kredisi piyasasını tıkamasıyla konut fiyatları, Kasım ayında son iki yılın en büyük düşüşünü yaşadı.

Ülkenin en büyük mortgage kreditörlerinden Nationwide’a göre ortalama satış fiyatları, Ekim ayına göre %1,4 düşerek pandeminin ilk aşamasında ülke çapında uygulanan sokağa çıkma yasaklarının, satış sürecini zorlaştırdığı Haziran 2020’den bu yana en büyük düşüşü kaydetti. Bu da yıllık konut fiyat enflasyonunu, Eylül 2020’den bu yana en düşük seviye olan %4,4’e çekti.

Her iki rakam da tahminlerin oldukça altında kaldı

Nationwide’ın baş ekonomisti Robert Gardner, yaptığı açıklamada “Finansal piyasa koşulları istikrara kavuşmuş olsa da yeni mortgage faizleri yüksek seyretmeye devam ediyor ve piyasa önemli ölçüde ivme kaybetti.” dedi. “Potansiyel alıcılar ve evini taşıyacaklar için konut satın alabilmesi, hanehalkı bütçesinin zaten yüksek enflasyon nedeniyle baskı altında olduğu bir dönemde çok daha zorlaştı.”

Gardner, piyasanın bir süre daha durgun kalacağını ve enflasyonun önümüzdeki yılın büyük bölümünde yüksek kalmaya devam edeceğini ve bunun da İngiltere Merkez Bankasının (BoE), faizleri daha da yükseltmesine neden olacağını sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER