İngiltere’de Melanom Cilt Kanseri Vakaları Artıyor

 İngiltere’de Melanom Cilt Kanseri Vakaları Artıyor

İngiltere’de Melanom Cilt Kanseri Vakaları Artıyor

Birleşik Krallık’ta melanom cilt kanseri vakaları artmaya devam ediyor. Cancer Research UK (CRUK) verilerine göre, 2020-2022 yılları arasında yıllık ortalama 19.300 vaka teşhis edilirken, 2023’te bu sayının 20.800’e çıkması bekleniyor. Bu artışın nedenleri arasında yaşlanan nüfus ve cilt kanseri belirtilerine yönelik farkındalığın artması bulunuyor.

Yapılan analizler, melanom oranlarının 2009-2019 yılları arasında neredeyse üçte bir oranında arttığını gösteriyor. 100.000 kişi başına 21 vakadan 28 vakaya çıkan bu artış, ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturuyor.

Önlenebilir Melanom Vakaları

Her yıl yaklaşık 17.000 melanom vakasının önlenebilir olduğu belirtiliyor. Vakaların neredeyse %90’ı aşırı ultraviyole (UV) radyasyonuna maruz kalmaktan kaynaklanıyor.

Yaş Gruplarına Göre Vakalar

CRUK, melanom vakalarındaki artışın tüm yaş gruplarını kapsadığını, ancak en büyük artışların özellikle 80 yaş üstü yetişkinlerde görüldüğünü bildiriyor. Bu yaş grubunda, teşhis oranı 100.000 kişi başına 61 vakadan 96 vakaya yükseldi. Ayrıca, 25-49 yaş arası yetişkinlerde de artış gözlemlendi. Bu yaş grubu için oran, 10 yılda 100.000 kişi başına 14’ten 15’e çıktı.

Gençlerin Farkındalığı

Bilim insanları, gençlerin UV radyasyonu ile cilt kanseri arasındaki bağlantının farkında olma olasılığının daha yüksek olduğunu belirtiyor. Bu, bronzlaşmanın tehlikelerinin daha az bilindiği dönemlerde büyüyen yaşlı insanlara kıyasla, gençlerin güneşten korunma önlemlerini daha fazla aldığını gösteriyor. 1960’larda başlayan ucuz paket tatil patlaması da bu duruma katkıda bulunuyor.

Bir Melanom Hastasının Hikayesi

Shrewsbury’den 57 yaşındaki Caroline Jones, 2018 yılında bacağındaki küçük bir leke nedeniyle melanom teşhisi kondu. Jones, erken teşhis sayesinde kanseri yenmeyi başardı. BBC’ye yaptığı açıklamada, güneşte dikkatli olmanın önemini vurguladı ve hikayesinin insanları güneşten korunmaya teşvik etmesini umduğunu söyledi.

Güneş Güvenliği Önerileri

CRUK Genel Müdürü Michelle Mitchell, melanom ve diğer kanser türlerinden korunmanın önemine dikkat çekerek şu önerilerde bulunuyor:

  • Saat 11.00 ile 15.00 arasında gölgede vakit geçirin.
  • Asla yanmayın.
  • Geniş kenarlı şapka ve uzun kollu kıyafetler giyin.
  • Çocuklara ekstra özen gösterin.
  • Düzenli olarak en az 30 faktörlü güneş koruyucu kullanın.

İLGİLİ HABERLER