• 13/04/2024

İngiltere’de Noel harcamaları 13 milyar sterlini aştı

 İngiltere’de Noel harcamaları 13 milyar sterlini aştı

İngiltere’de Noel harcamaları 13 Milyar sterlini aştı

İngiltere’de tüketiciler, Noel öncesinde süpermarketlerde toplamda 13,7 milyar sterlin harcayarak pandemi öncesinden bu yana en yüksek seviyenin görüşmesine neden oldular. Bu dönemde Alman indirim marketleri Aldi ve Lidl, tatil sezonunda en hızlı büyüyen süpermarketler olarak öne çıkarak, İngiltere market pazarındaki paylarını toplamda %17’ye çıkardılar.

Kantar tarafından açıklanan verilere göre, ülkenin en büyük iki süpermarketi Tesco Plc ve J Sainsbury Plc, satışlarını artırdı. Sainsbury’nin pazar payı Aralık 2020’den bu yana en yüksek seviyesi olan %15,8’e yükselirken, Tesco sektör satışlarının %27,6’sı ile en büyük süpermarket olma unvanını korudu.

Kantar’ın Perakende ve Tüketici Verileri Başkanı Fraser McKevitt, “Bu Noel tam bir patlama oldu” dedi.

Noel arifesine kadar olan dört hafta içinde yapılan harcamaların yaklaşık üçte birinin bir tür teklif içeren ürünlere yönlendirildiğini belirten McKevitt, bu miktarın Aralık 2020’den bu yana en yüksek seviye olduğunu ve geçen yıla göre 823 milyon sterlin daha fazla olduğunu vurguladı.

Kantar, genel olarak gıda enflasyonunun %6,7’ye gerilediğini ve bu rakamın Nisan 2022’den bu yana en düşük seviye olduğunu açıkladı.

İLGİLİ HABERLER