İngiltere’de nükleer test gazileri tazminat ve tıbbi kayıtlara erişim talep ediyor

 İngiltere’de nükleer test gazileri tazminat ve tıbbi kayıtlara erişim talep ediyor

PA Media

Britanya’nın nükleer denemeleri sırasında radyasyona maruz kalan gaziler, hükümete tazminatları denetleyecek “özel bir mahkeme” kurma çağrısında bulunuyor. Yapılan testler sonucunda sağlıklarının bozulduğunu söyleyen grup, aynı zamanda kayıp askeri tıbbi kayıtlarına da ulaşmak istiyor. Savunma Bakanlığı ise (MoD), gazilerden hiçbir bilginin saklanmadığını söylüyor.

Ancak Salı günü mağdur olduğu iddia edilen kişiler ve aileleri tarafından yasal işlem başlatılacağı tehdidinde bulunuldu.

Eski askeri personel ve aileleri, Savunma Bakanlığı’na bir “eylem öncesi mektup” göndermiş ve daha önce Downing Street’e bir dilekçe sunmuştu.

Grup, gaziler ve ailelerinde testlerden sonra kanser, kalp sorunları ve hatta bebeklerini kaybettiklerini ve çocuklarının bariz engelli olarak doğduğunu iddia ediyor.

Avusturalya ve Güney Pasifik’teki denemeler

Kampanyacılar, hükümete, 1952 ile 1967 yılları arasında Avustralya ve Güney Pasifik’te gerçekleştirilen nükleer denemelerin kurbanları olduğu iddia edilenleri soruşturacak, tazminat ödeyecek ve anacak “özel bir mahkeme” kurma çağrısında bulundu.

Grup, Soğuk Savaş silah denemeleri sırasında alınan kan ve idrar örneklerine erişim talep ediyor.

Numunelerin “bilimsel veri” olarak yeniden sınıflandırılması ve Savunma Bakanlığı’nın Atomik Silahlar Kuruluşu araştırma tesisine yerleştirilmesi nedeniyle şu anda kayıtlarına erişemediklerini söylüyorlar. Ancak Savunma Bakanlığı kaynakları, tesisteki arşivlerin arandığını ve söz konusu tıbbi kayıtları içermediğini söylüyor.

Radyoaktif şarapnel

1958’de Christmas Adası’ndaki Kraliyet Ordusu Hizmet Birliğinde görev yapan Terry Quinlan, BBC’ye nükleer bomba patlamalarına maruz kalmasının ardından katarakt, işitme kaybı ve kalp sorunları yaşadığını söyledi.

85 yaşındaki doktor, üçlü kalp baypası sırasında göğsüne gömülü potansiyel radyoaktif şarapnel keşfettiklerini de sözlerine ekledi. Quinlan, “Kalp hastalığına neden olan şarapnel radyasyonu olabilir” dedi.

1957’den beri Christmas Adası’nda aşçı olarak görev yapan kampanya arkadaşı Brian Unthank da 90 cilt kanserinin ameliyatla alındığını söyledi.

Grup ayrıca, askeri tıbbi dosyalarının testlerde geçirdikleri zamanlara ait tüm kayıtları kaldıracak şekilde düzenlenmesi nedeniyle radyasyona bağlı yaralanmalar nedeniyle savaş emekli maaşlarına erişimde zorluk yaşadıklarını da iddia ediyor.

İLGİLİ HABERLER