• 02/03/2024

İngiltere’de okullar enerji krizi kıskacında

 İngiltere’de okullar enerji krizi kıskacında

Her ilkokulun ısınma ve personel giderlerinde 40 bin sterlin artışla karşı karşıya olduğuna işaret edilen İngiltere’de okullar artan enflasyon, personelin maaş artışları ve ısınma maliyetleriyle mücadele ediyor.

İngiltere’de artan enerji fiyatlarının etkisi ülke çapındaki okullarda hissedilirken, öğrencilerin sınıflarda montlarını giymeleri gerekebileceği uyarısında bulunuldu.

Oxford ve Abingdon’daki 8 okuldan sorumlu Vale Academy Trust’ın Yönetim Kurulu Başkanı Richard Evans, BBC’ye yaptığı açıklamada, artan enflasyon, personelin maaş artışları ve ısınma maliyetleriyle mücadele ettiklerini anlattı.

Artan yaşam maliyetlerinin bazı okullardaki personel ve öğrencileri ‘öğretim ve ısınma’ arasında seçimle karşı karşıya bıraktığını söyleyen Evans, enerji faturalarının 4 katına çıktığını ve bu durumun okullarda bütçe açığına yol açtığını belirtti.

Evans, “Vatandaş olarak henüz ne yapmamız gerektiğine karar vermedik, ancak Kovid-19 salgını döneminde yaptığımız gibi çocuklardan sınıflarda da montlarını giymelerini istemek zorunda kalabiliriz” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER