• 01/03/2024

İngiltere’de okullardan sonra hastane ve mahkeme binaları inceleniyor

 İngiltere’de okullardan sonra hastane ve mahkeme binaları inceleniyor

İngiltere’de okullardan sonra hastane ve mahkeme binaları inceleniyor

İngiltere’de okulların açılmasına sayılı günler kala patlak veren ‘gaz beton’ krizi velileri çileden çıkardı. 100’den fazla okul çökme riski nedeniyle kapatılırken krizin mahkemelere ve hastanelere kadar uzanabileceği iddia ediliyor.

Guardian gazetesi gaz beton krizini mercek altına aldığı haberinde uzman görüşlerine yer verdi ve İngiltere’de büyüyen bina krizinin okulların ötesine geçerek hastane ve mahkeme gibi diğer kamu binalarına da yayılabileceğini yazdı.

Loughborough Üniversitesi’nden inşaat mühendisliği ve malzeme profesörü Chris Goodier “sorunun boyutu okullardan çok daha büyük” dedi.

Yapı Mühendisleri Enstitüsü Başkanı Matthew Byatt ise 1960’ların sonu ile 1990’ların başı arasında inşa edilen düz çatılı tüm yüksek binaların Raac içerebileceğini söyledi.

GAZ BETON NEDİR HİÇ FARK EDİLMEDEN ÇÖKEBİLİR

Gaz beton 1950’ler ile 1990’lar arasında çatılarda, zeminlerde ve duvarlarda kullanılan hafif bir beton.

Standart betona göre daha ucuz bir alternatif.

Gazlı, yani “hava kabarcıklı” olduğu için daha az dayanıklı. Yaklaşık 30 yıllık sınırlı bir ömrü var. Yapısal olarak normal betonarmeden önemli ölçüde farklılık gösteriyor.

Loughborough Üniversitesi’ne göre, on binlerce gaz beton panelleri halihazırda kullanımda ve “birçoğu aşınma, yıpranma ve bozulma belirtileri gösteriyor”.

Sağlık ve Güvenlik İdaresi, gaz betonun artık ömrünü tamamladığını ve “çok az belirtiyle veya hiç fark edilmeden çökebileceğini” söylüyor.

Yapısal Güvenlik Komitesi de bir açıklama yaparak, “Beton olarak adlandırılmasına rağmen, Gaz Beton geleneksel betondan çok farklıdır ve yapılış şekli nedeniyle çok daha zayıftır” dedi.

İLGİLİ HABERLER