İngiltere’de on binlerce kişiden Trafalgar Meydanı’nda “Gazze’de ateşkes” çağrısı

 İngiltere’de on binlerce kişiden  Trafalgar Meydanı’nda “Gazze’de ateşkes” çağrısı

İngiltere’de on binlerce kişiden Trafalgar Meydanı’nda “Gazze’de ateşkes” çağrısı

İsrail ordusunun Gazze’ye saldırılarının başlamasının ardından 14 Ekim’den bu yana her cumartesi başkentte düzenlenen yüksek katılımlı Filistin’e destek gösterileri 4. haftasına girdi.

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın Filistin’le dayanışma gösterilerini “nefret yürüyüşleri” olarak nitelemesi, göstericilerin Filistin bayraklarıyla başkentin merkezindeki ünlü “Trafalgar Meydanı”nda bir araya gelmesine engel olamadı.

Soğuk havaya ve yağmura rağmen çok sayıda sivil toplum kuruluşunun çağrısıyla toplanan göstericiler, “Utan Rishi Sunak, Utan Netanyahu”, “Özgür Filistin” yazılı pankartlar taşıyarak İngiliz hükümetinden “Gazze’de ateşkes” çağrılarını desteklemesini talep etti.

Gösteriye ana muhalefetteki İşçi Partisinin eski lideri Jeremy Corbyn’in yanı sıra çok sayıda milletvekili ve insan hakları kuruluşu temsilcisi katılarak konuşma yaptı.

“İngiltere, bugün hala İsrail’e Gazze’deki masum insanları öldürmesi için bomba tedarik ediyor”

Oldukça büyük Filistin bayrağıyla gösteriye katılan Kajsa Anckarström, yaptığı açıklamada, İngiltere’nin İsrail’le suç ortaklığına dikkati çekmek için eyleme katıldığını söyledi.

Anckarström, şunları dile getirdi:

“Filistin’de ve Gazze’de yaşananlar, bu hükümetin desteği olmadan gerçekleşemezdi. Burada, İngiltere’de faaliyet gösteren İsrailli silah üreticileri var, insansız hava aracı şirketleri, füze şirketleri var ve tüm bunlar İngiliz müesses nizamı olmadan gerçekleşemezdi ve asıl utanç verici olan da bunun 100 yıl önce Balfour Deklarasyonu ile başlamış olması. İşte bugün hala İsrail’e Gazze’deki masum insanları öldürmesi için bomba tedarik ediyoruz. Bu, bir felaketin de ötesinde.”

Anckarström, bazı medya organlarında yayımlanan taraflı haberlere rağmen Gazze’de yaşanan gerçekleri bilen çok sayıda insanın olduğunu vurgulayarak, “Gerçek şu ki Filistin halkı 75 yıldır işgal altında ve şimdi adalet zamanı, aslında adalet onlarca yıl önce gelmeliydi.” dedi.

İLGİLİ HABERLER