İngiltere’de otomobil üretimi düştü

 İngiltere’de otomobil üretimi düştü

İngiltere’de otomobil üretimi düştü

İngiltere Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneği’nin (SMMT) verilerine göre İngiltere’de otomobil üretimi Ağustos ayında yıllık yüzde 9,7 düşüşle 45 bin 52 araca geriledi.

Söz konusu raporda, altı aylık sürekli büyümenin ardından ilk kez düşüşün kaydedildiği belirtildi. Aynı zamanda, ağustos ayında iç pazara yönelik otomobil üretimi yüzde 25,2 düşüşle 8.010 otomobile, ihracata yönelik otomobil üretimi ise yüzde 5,5 düşüşle 37.042 otomobil oldu.

Rus haber ajansı RIA Novosti’nin aktardığına göre, 2023 yılının başından bu yana İngiltere’deki otomobil üretimi yüzde 11,8 artışla toplamda 571.671 adede çıktı. İngiltere’nin iç pazarı için üretilen 111.425 otomobil (+%2,5) dahil olmak üzere, 460.246 otomobil (+%14,4) ihracat için üretildi.

ENDİŞE VERİCİ DEĞİL

SMMT İcra Kurulu Başkanı Mike Hawes yaptığı açıklamada, “Altı ay üst üste büyümenin ardından, hacim açısından her zaman en zayıf ve en değişken ay olan İngiltere otomobil üretimindeki düşüş endişe kaynağı değil” ifadelerine yer verirken, otomobil üreticilerinin fabrikalarını yenilemek için yaz tatili sezonundan yararlanması nedeniyle düşüşün olduğunu savundu.

İLGİLİ HABERLER