İngiltere’de personel sıkıntısı yüzünden ücretlerde görülmemiş artış

 İngiltere’de personel sıkıntısı yüzünden ücretlerde görülmemiş artış

Birleşik Krallık’tak birçok iş sektöründe personel sıkıntısı yaşandığını, bu nedenle birçok kişinin daha iyi ücret alabilmek için iş değiştirdiği belirtildi.

Personel açığı o kadar ciddi durumdaki; İngiltere’nin önde gelen bazı hukuk firmalarında, personel bulunamaması yüzünden, yeni başlayanlara yılda brüt 150 bin sterlin gibi çok yüksek ücretler teklif edildiği açıklandı.

“2020 YILI ÇALIŞANLAR İÇİN ÇOK İYİ OLACAK”

Profesyonel İşe Alım Şirketi Robert Walters yöneticilerinden Alan Bannatyne BBC’ye yaptığı açıklamada,  “Gördüğümüz en düşük ücret zammı yüzde 15 civarında ama bazı şirketler ücretleri yüzde 50 artırıyor. Çok büyük bir değişiklik olmazsa 2022 çalışanlar açısından daha da iyi olacağa benziyor.” diye konuştu.

PERSONEL İÇİN REKABET VAR

Birleşik Krallık çapında yani İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda genelinde pandemi dolayısıyla kapanan ekonomi yeniden açıldığından bu yana personel açığı rekor düzeylere çıktı ve işverenler personel bulabilmek için birbiriyle rekabet içerisinde.

PERAKENDECİLER VE HAVA YOLLARINDA DURUM FARKLI

Öte yandan; perakendeciler ve hava yolu şirketleri pandemi dönemin kaybedenleri arasında sayılıyor. Dolayısıyla Bannatyne’a göre bu firmalar personeline ücret artışı ya da ikramiye verebilecek durumda değiller.

İLGİLİ HABERLER