İngiltere’de sigaraya karşı çok sert önlemler yolda

 İngiltere’de sigaraya karşı çok sert önlemler yolda

İngiltere’de sigaraya karşı çok sert önlemler yolda

İngiliz The Guardian gazetesi, Başbakan Rishi Sunak’ın gelecek neslin sigara satın almasını yasaklayacak dünyanın en sert sigara karşıtı önlemlerinden bazılarını uygulamaya koyacağını yazdı. Whitehall kaynakları, Başbakan’ın geçen aralık ayında Yeni Zelanda tarafından getirilenlere benzer önlemleri incelediğini söyledi. Bu önlemler yasal sigara içme yaşının kademeli olarak yükseltilmesini ve böylece 1 Ocak 2009 ve sonrasında doğan hiç kimseye tütün satılamamasını içeriyordu.

Sunak’ın liderlik vaadi olan, aile hekimi ya da hastane randevusuna gelmeyenlere 10 sterlin ceza kesilmesi yeniden gündeme gelebilir.

Sigara tamamen ortadan kaldırılacak

Yeni Zelanda tarzı bir sigara karşıtı politika, sigaranın gelecek nesiller için tamamen ortadan kaldırılması anlamına gelecektir. Eski başbakan Jacinda Ardern döneminde Yeni Zelanda’da da tütün ürünlerinin nikotin içeriğinin azaltılması ve market ve süpermarketler yerine sadece özel tütün mağazalarında satılması için yasal düzenleme yapılmıştı.

Söz konusu politikalar, Sunak’ın ekibinin gelecek yılki seçimler öncesinde tüketici odaklı yeni bir hamlesinin parçası olarak değerlendirilyior. Bu hafta başbakan, kendi partisinin net sıfır hedeflerinden geri adım attığı için iş dünyası, merkezci Muhafazakârlar ve çevreci gruplar tarafından eleştirildi.

İşçi Partisi daha önce, Yeni Zelanda’dakine benzer bir şekilde gençlere yönelik sigara satışlarının zaman içinde aşamalı olarak kaldırılması konusunda fikir teatisinde buluduklarını söylemiş, gölge sağlık bakanı Wes Streeting ocak ayında ülkede “değişim için iştah” olup olmadığını öğrenmek istediğini söylemişti.

İLGİLİ HABERLER