İngiltere’de Sosyal Konut Sayısı Ciddi Şekilde Azaldı

 İngiltere’de Sosyal Konut Sayısı Ciddi Şekilde Azaldı

Gary Calton/Observer

İngiltere’de sosyal konutlarda büyük azalma yardım kuruluşlarının tüm siyasi partilere çağrıda bulunmasına yol açtı. Sosyal konutların sayısındaki azalma, yerel yönetimlerin ve konut derneklerinin sahip olduğu evlerin kaybıyla birlikte, 260.464 adet düştü.

Shelter tarafından yapılan analizlere göre, Nisan 2013 ile Nisan 2023 arasında İngiltere’deki sosyal kiralık konutların sayısı ciddi şekilde azaldı. Shelter Genel Müdürü Polly Neate, 1,3 milyon hanenin sosyal konut bekleme listelerinde çaresizce beklediğini belirtti. Neate, “Sosyal konutlar yetersiz olduğunda, sistemdeki tüm alanlar darboğaza giriyor. Sonuç olarak, geçici barınma yerlerinde evsiz kalan çocuk sayısı rekor seviyelere ulaşıyor, özel kiralar yükseliyor ve tahliyeler artıyor” dedi.

Sosyal Konut Stokundaki Azalmanın Nedenleri

İngiltere’deki sosyal konut stokundaki düşüş, mülk yıkımları, konut derneklerinin evlerini daha pahalı “uygun fiyatlı kiralık” konutlara dönüştürmesi ve belediye kiracılarının evlerini satın almasına izin veren planlar nedeniyle meydana geldi. Bu faktörler, yeni inşa edilen ve satın alınan sosyal konutların sayısını aşıyor.

Sosyal Konut Kayıpları ve Yerel Etkiler

2022-23 mali yılında, net 11.684 sosyal kiralık konut kaybı yaşandı. Birmingham, Leicester, Barnet ve Leeds gibi bölgeler en büyük kayıpları gördü. Shelter, sosyal konut stokunun yeniden inşa edilmesi için tüm siyasi partilere çağrıda bulundu.

Siyasi Partilere Çözüm Çağrısı

Neate, tüm siyasi partilerin gerçekten uygun fiyatlı sosyal evler inşa etmeye kararlı olmaları gerektiğini vurguladı. “Konut acil durumunu tamamen sona erdirmenin tek yolu, 10 yıl içinde yılda 90.000 ev inşa etmektir” dedi.

Yerel Yönetimlerin Rolü

Yerel Yönetim Birliği konut sözcüsü Claire Holland, konseylerin uygun fiyatlı evler inşa edebilmesi için daha fazla güç ve kaynak verilmesi gerektiğini belirtti. Holland, beş yıllık yerel konut anlaşmaları ile konut arzını artırmayı hedeflediklerini söyledi. Bu öneriler, ülkenin ihtiyaç duyduğu bölgeler için ulusal finansmanı birleştirecek ve 30 yıl içinde ilave 200.000 sosyal evin teslim edilmesini destekleyecek.

Sosyal Kiralar ve Özel Kiralar Arasındaki Fark

Shelter, İngiltere’deki özel kiraların sosyal kiralardan ayda ortalama 828 £ daha yüksek olduğunu tespit etti. Devon’daki Bideford’dan üç çocuk annesi olan Karly, sosyal kiralık konuta taşındığında aylık 470 £ ödediğini, aynı sokakta özel kiralık evlerin ise 850 ile 1.100 sterlin arasında değiştiğini belirtti. Bu evler, satın alma hakkı kapsamında satılarak özel mülkiyete geçmiş durumda.

Muhafazakar Parti’nin Açıklaması

Muhafazakar bir parti sözcüsü, bu parlamentoya 1 milyon konut ve 2010’dan bu yana neredeyse 700.000 uygun fiyatlı konut teslim ettiklerini belirtti.

İLGİLİ HABERLER