• 13/04/2024

İngiltere’de terör saldırısı alarmı ’11 Eylül’den bu yana en yüksek seviyede’

 İngiltere’de terör saldırısı alarmı ’11 Eylül’den bu yana en yüksek seviyede’

İngiltere’de terör saldırısı alarmı ’11 Eylül’den bu yana en yüksek seviyede’

Birleşik Krallık’taki üst düzey güvenlik yetkililerinin, milletvekillerini yakın zamanda bir terör saldırısı gerçekleşmesine yönelik tehdidinin arttığı konusunda uyardığı iddia edildi.

The Mail on Sunday, Ortadoğu’daki çatışmaların yol açtığı “aşırılık yanlısı faaliyetlerde görülen artış” nedeniyle terör saldırısı tehlikesine dair siyasetçilerin giderek daha fazla uyarıldığını bildirdi.

İddiaya göre, son brifinglerden haberdar olan bir milletvekili, The Mail on Sunday’e verdiği röportajda, “Aşırılık yanlısı söylemlerin seviyesi standartların ötesinde. Bu, gittikçe artığını gördükleri bir şey” dedi.

Independent’ın aktardığına göre, son iki hafta içinde alınan istihbarata atıfta bulunan siyasetçi sözlerine şöyle devam etti:

“2001’de İkiz Kuleler yıkıldığında olduğu gibi, nefrette büyük bir artış oldu.”

İddialar, hükümetin terörle mücadele düzenlemelerini inceleyen bağımsız komiteden olan Kral’ın Danışmanı Jonathan Hall’un İsrail-Filistin çatışmasının “demokrasi için bir risk” oluşturduğunu söylemesinden birkaç gün sonra geldi.

Times Radio’ya konuşan Jonathan Hall şöyle demişti:

“Geçen hafta gördüğünüz gibi, milletvekilleri [parlamentoya] gelmeye korkuyorlardı. Görünüşe göre aldıkları tehditler nedeniyle parlamentodaki davranışlarını değiştirmek istiyorlar. Eğer bunlar hükümetin işleyiş biçimini ve milletvekillerinin çalışma şeklini etkilemek için yapılıyorsa, o zaman aslında bu terörizm kapsamına girmeye başlar ve hatta terörle mücadele müdahalesi gerektirebilir.”

Ekim 2021’de Southend West’in Muhafazakar Parti Milletvekili David Amess, seçim bölgesi olan Essex’te seçmenleriyle yaptığı görüşme sırasında bıçaklanarak öldürülmüştü. Saldırı, bir Britanya İslam Devleti sempatizanı tarafından gerçekleştirilmiş ve parlamentonun Suriye’de hava saldırıları düzenlenmesi için oylama yaptığı sıralarda meydana gelmişti.

İLGİLİ HABERLER