İngiltere’de TikTok krizi…

 İngiltere’de TikTok krizi…

İngiliz parlamentosuna ait TikTok hesabının kapatılması talep edildi. İngiltere’de bazı üst düzey siyasetçilerin, İngiliz parlamentosunun sosyal paylaşım platformu TikTok’ta kayıtlı hesabının “TikTok’un kullanıcı verilerini Çin ile paylaştığını” öne sürerek kapatılmasını istediği aktarıldı.

Politico’nın haberine göre, İngiliz parlamentosunun Çinli teknoloji şirketi “ByteDance”e ait sosyal paylaşım platformu TikTok üzerinde hesap açması tartışmalara neden oldu.

Geçen yıl Çin hükümeti tarafından “kötü niyetli bir şekilde yalan ve yanlış bilgi yaymakla” suçlanarak yaptırım uygulanan Tom Tugendhat, Iain Duncan Smith ve Nus Ghani gibi üst düzey İngiliz siyasetçilerin de aralarında olduğu bazı milletvekilleri, Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası’na konuyla ilgili bir mektup yazdı.

“HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK”

Politico’nun ulaştığı mektupta milletvekilleri, TikTok’un kullanıcı verilerini Çin ile paylaştığını iddia ederek, “parlamentonun söz konusu platformda hesap açma kararı nedeniyle hayal kırıklığına uğradıklarını” ifade etti.

Milletvekilleri mektupta, Çin’e hiçbir veri aktarılamayacağına dair güvenceler verilinceye kadar parlamentonun TikTok hesabının kaldırılması çağrısında bulundu.

İLGİLİ HABERLER