• 20/05/2024

İngiltere’de tren makinistleri üç günlük greve başlıyor

 İngiltere’de tren makinistleri üç günlük greve başlıyor

Christopher Furlong/Getty Images

İngiltere’de Aslef’in tren makinistleri sendikası tarafından başlatılan grev, Cuma günü başlayacak ve üç günlük sürekli eylemle devam edecek. Avanti West Coast, CrossCountry, East Midlands Demiryolu, Londra Kuzeybatı Demiryolu ve West Midlands Demiryolu gibi beş operatör şirketteki tren makinistleri, 24 saat boyunca hizmet sunmayacaklarını ve Cumartesi günü de etkilenebileceğini belirtti.

Grevler özellikle Londra, kuzeybatı ve Glasgow arasındaki ana hatlar üzerinde seyahat eden yolcuları etkileyecek. İskoçya ve Galler’deki sürücüler grevde olmasa da, Avanti’nin sınır ötesi demiryolu hizmetlerinde kesintiler olabilir.

Grevler ve Fazla Mesai Yasakları

Grevler, Aslef’in Perşembe gününden itibaren başlayıp Pazartesi ve Salı günleri için planlanan fazla mesai yasağı ile çakışıyor. Bu durum kısa süreli iptallere ve aksamalara neden olabilir.

Diğer Grevlerin Planları

Cumartesi günü Chiltern, GWR, LNER, Northern ve TransPennine’de grevler gerçekleşecek. Pazartesi günü ise Greater Anglia, GTR’nin Great Northern, Thameslink ve Southern/Gatwick Express, Güneydoğu, Güney Batı Demiryolu ve SWR Island Line’daki seferler iptal edilecek.

Aslef Üyelerinin Kararı

Geçen ay yapılan oylamada Aslef üyelerinin %96’sı grev kararına oy verdi. Tren makinistleri, ücret ve koşullar konusundaki anlaşmazlığın 2022’den bu yana devam ettiğini belirtiyor.

Sendika ve İşverenlerin Açıklamaları

Aslef’in genel sekreteri Mick Whelan, üyelerin greve karar vermesinin, işverenlerin sunulan teklifin reddedileceğini bilmesinden kaynaklandığını belirtti. Demiryolu Teslimat Grubu ise grevlerin seyahatleri aksatabileceğini ve hizmetlerde kesintilere neden olabileceğini ifade etti.

İLGİLİ HABERLER