• 20/05/2024

İngiltere’de üç Bulgar casusluk şüphesiyle tutuklandı

 İngiltere’de üç Bulgar casusluk şüphesiyle tutuklandı

İngiltere’de üç Bulgar casusluk şüphesiyle tutuklandı

İngiltere’de geniş kapsamlı bir ulusal güvenlik soruşturmasında, ülkede ikamet eden üç kişi Rusya için casusluk yaptıkları şüphesiyle gözaltına alındı.

BBC, Bulgar vatandaşı olan ve Şubat ayından beri gözaltında bulunan üç kişiye casusluk suçlaması yöneltildiğini bildiriyor.

3 kişi, Devlet Sırları Yasası kapsamında terörle mücadele birimlerince gözaltına alınmıştı.

Şüphelilerin Rus güvenlik servisi için çalıştığı iddia ediliyor.

Üç şüpheliye, “kötü niyetle” sahte kimlik taşıma suçlaması yöneltildi.

Bu amaçla kullanılan belgeler arasında İngiltere, Bulgaristan, Fransa, İtalya, İspanya, Hırvatistan, Slovenya, Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti için pasaportlar, kimlik kartları ve diğer belgeler bulunuyor.

Londra Polis Teşkilatı’na bağlı terörle mücadele ve casusluktan sorumlu dedektiflerinin yürüttüğü soruşturmada devlet sırlarının ve resmi bilgilerin korunmasına yönelik yasa kapsamında gözaltına alınan şüpheliler şunlar:

Orlin Roussev (45) – Norfolk

Biser Dzhambazov (41) – Londra

Katrin Ivanova (31) – Londra

Üç şüphelinin yıllardır İngiltere’de yaşadığı ve çeşitli işlerde çalıştıkları belirtiliyor.

Roussev’in geçmişte Rusya’da iş anlaşmaları bulunduğu, İngiltere’ye 2009 yılında taşındığı ve üç yıl finansal hizmetlerde teknik bir görevde çalıştığı belirtiliyor.

LinkedIn profilinde, daha sonra iletişim veya elektronik sinyallerin dinlenmesini içeren sinyal istihbaratıyla ilgili bir işletmeye sahip olduğu bilgisi yer alıyor.

Roussev profilinde, bir zamanlar Bulgaristan Enerji Bakanlığı’nda danışman olarak görev yaptığını da belirtiyor.

Dzhambazov ve Ivanova ise Londra’nın kuzey batısındaki Harrow bölgesinde yaşıyor ve eski komşuları onları çift olarak tanımlıyor.

İLGİLİ HABERLER