• 01/03/2024

“İngiltere’de yaşayan vatandaşlarımızla bir ve tek yüreğiz”

 “İngiltere’de yaşayan vatandaşlarımızla bir ve tek yüreğiz”

“İngiltere’de yaşayan vatandaşlarımızla bir ve tek yüreğiz”

K.K.T.C. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Londra Dr. Fazıl Küçük Türk Okulu Müdürü Ulaş Tözün ve okulun koordinatörü Feriha Sergen Tözün’ü kabul etti. Kabulde, Cumhurbaşkanlığı Dış Basın Sorumlusu Kerem Haser de hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar kabulde yaptığı konuşmada, İngiltere’de 1984 yılından beridir faaliyet gösteren okulun, Kıbrıs Türk kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması ve Türkçe’nin iyi kullanılması açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, İngiltere’nin ve özellikle Londra’nın Kıbrıs Türkleri için çok önemli olduğuna işaret ederek, İngiltere’de ve KKTC’de farklı faaliyetlerde buluştuklarını ve aynı duyguları paylaştıklarını ifade etti.

İngiltere’ye yaklaşık 70 yıl önce göç eden Kıbrıs Türkleri ile ‘Bir ve tek yüreğiz’ diyen Cumhurbaşkanı Tatar, iletişim çağında olduğumuz bu dönemde dayanışma, birlik ve beraberliğin artarak sürdürülmesi gerektiğini kaydetti.

İngiltere’de yaşayan Kıbrıs Türkleri’nin, Türkçe dil eğitimi yanında Kıbrıs Türk kültürü, sanatı ve tarihi eğitimini almasıyla Kıbrıs Türk kimliği ve KKTC’ye olan maneviyatlarının da güçlendiğini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, gösterilen özverili çalışmalardan dolayı okul idarecilerine ve öğretmenlere teşekkür etti.

İLGİLİ HABERLER