İngiltere’de benzinli ve dizel otomobillerin satışına yönelik yasak ertelenebilir

 İngiltere’de benzinli ve dizel otomobillerin satışına yönelik yasak ertelenebilir

İngiltere’de yeni benzinli ve dizel otomobillerin satışına yönelik yasak ertelenebilir

Rishi Sunak, büyük bir politika değişikliğiyle hükümetin bazı temel “yeşil” taahhütlerini zayıflatmayı düşünüyor.

BBC’ye konuşan çok sayıda kaynak, bunun, yeni benzinli ve dizel otomobillerin satışına yönelik yasağın ertelenmesini ve gaz kazanlarının aşamalı olarak durdurulmasını içerebileceğini söyledi.

Başbakan önümüzdeki günlerde yapacağı konuşmada değişiklikleri açıklamaya hazırlanıyor.

Bildirilen planlara yanıt olarak hükümetin 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmaya kararlı olduğunu ancak bunun “daha orantılı bir şekilde” olduğunu söyledi.

Birleşik Krallık için net sıfırın amacının, karbondioksit gibi sera gazı emisyonlarının mümkün olduğu kadar fazlasını atmosferden çıkarmak olduğu biliniyor.

“Dürüst olmadılar”

Başbakan konuyka ilgili olarak : “Uzun yıllardır her kesimden hükümetteki politikacılar maliyetler ve ödünleşimler konusunda dürüst olmadılar. Bunun yerine her şeye sahip olabileceğimizi söyleyerek kolay yolu seçtiler. Bu gerçekçilik hırsımızı kaybetmek ya da taahhütlerimizden vazgeçmek anlamına gelmiyor. Tam tersi. İngiltere’nin iklim değişikliği konusunda dünyaya liderlik etmesinden gurur duyuyorum. Hiçbir sızıntı beni ülkeye nasıl ve neden değişmemiz gerektiğini anlatma sürecine başlamamı engelleyemez” diye konuştu.

Önemli açıklamalar yapacak

sunak, bu hafta sonunda bir konuşma yapacağını da sözlerine ekledi: “Ülkemizin, hepimizin çocuklarımız için olmasını istediğimizi bildiğim bir yer haline gelmesi için almamız gereken uzun vadeli önemli bir kararı ortaya koymak.”

İLGİLİ HABERLER