• 14/04/2024

İngiltere’de yeni tavan fiyat kapsamında enerji faturaları son iki yılın en düşük seviyesinde

 İngiltere’de yeni tavan fiyat kapsamında enerji faturaları son iki yılın en düşük seviyesinde

Enerji fiyatları son iki yılın en düşük seviyesine geriledi ancak uzmanlar, faturaların hala pahalı olması nedeniyle insanları tasarruf alışkanlıklarına bağlı kalmaya çağırıyor.

Tipik miktarda gaz ve elektrik kullanan bir hanenin yıllık faturası, düzenleyici Ofgem’in son fiyat tavanına göre 238 £ düşerek 1.690 £’a düştü.

Ancak danışmanlar, duşları dört dakikalık zamanlamak için şarkı kullanmak gibi enerji tasarrufu ipuçlarının da sürdürülmesi gerektiğini söylüyor.

Yeni fiyatlar

Ofgem’in en son üç aylık fiyat tavanı artık yürürlüğe girdi. İngiltere, Galler ve İskoçya’da 29 milyon haneyi etkiliyor. Fiyatların da düştüğü Kuzey İrlanda’da kurallar farklı.

Tavan fiyat, tedarikçilerin her bir gaz ve elektrik birimi için talep edebileceği maksimum tutarı belirliyor, ancak toplam faturayı belirlemiyor.

Özellikle İngiltere, Galler ve İskoçya’da:

Gaz fiyatları artık kilowatt saat (kWh) başına 6 peni, elektrik fiyatları ise kWh başına 24 peni ile sınırlandırılmıştır. Bu, son üç ayda kWh başına 7,42 peni ve elektrik için kWh başına 28,62 peni olan gaz fiyatıyla karşılaştırılıyor.

Ön ödemeli sayaç kullanan haneler, otomatik ödeme kullananlardan biraz daha az ödeyecek ve tipik fatura 1.643 £ olacak

Faturalarını her üç ayda bir nakit veya çekle ödeyenler, tipik olarak 1.796 £ tutarındaki faturayla daha fazla ödeyecekler.

Sabit ücretler (bir kaynağa bağlanma masraflarını kapsayan sabit bir günlük ücret) bölgeye göre değişmekle birlikte, elektrik için günde 60 peniye ve gaz için günde 31 peniye yükseldi.

Bu, enerji fiyatlarının şu anda Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı tam kapsamlı işgalinden bu yana en düşük seviyesinde olduğu anlamına geliyor. Ancak düşüşten sonra bile faturalar salgın öncesi seviyelerin oldukça üzerinde kalırken, hükümetin verdiği mali desteğin bir kısmı da sona erdi.

Bu, kış aylarında enerji kullanımını olabildiğince düşük tutan Caz Aubrey için hane halkı mali durumu üzerinde baskının devam etmesi anlamına geliyor.

İLGİLİ HABERLER