İngiltere’de yerel seçimlerde oy verme işlemi tamamlandı

 İngiltere’de yerel seçimlerde oy verme işlemi tamamlandı

İngiltere’de yerel seçimlerde oy verme işlemi tamamlandı

İngiltere ve Galler’de belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve polis komiserlerinin belirleneceği yerel seçimlerde oy verme işlemi sona erdi. Seçmenler, yerel saatle 07.00 ile 22.00 arasında oy kullandı.

Yaklaşık 8,9 milyon nüfusa sahip olan Londra’da kayıtlı seçmenler, önümüzdeki dört yıl boyunca şehri yönetecek belediye başkanı ve 25 belediye meclis üyesini seçmek için sandık başına gitti.

Galler’de Polis ve Suç Komiserleri Seçildi

Galler’de halk, sadece dört Polis ve Suç Komiseri’ni (PCCs) seçmek için oy kullandı. PCC’ler, polis teşkilatlarının verimli çalışmasını sağlamakla sorumlu olsa da doğrudan yönetmezler. Emniyet müdürlerini atama ve görevden alma yetkileri vardır.

Boris Johnson, Kimliğini Unuttuğu İçin Geri Çevrildi

Sky News’e göre, eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson, kimlik kurallarını uygulayan kişi olmasına rağmen, oy kullanmak için geçerli kimliğini unuttuğu için oy verme merkezinden geri çevrildi. Johnson, daha sonra geçerli kimliğiyle geri dönerek oyunu kullanabildi.

Seçim Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Birçok bölgede yerel seçim sonuçlarının 3 Mayıs Cuma gecesi açıklanması beklenirken, bazı bölgelerin sonuçları hafta sonu belli olacak. Londra Belediye Başkanlığı sonuçlarının 4 Mayıs Cumartesi günü açıklanacağı duyuruldu. Aynı şekilde, Londra belediye meclisi üyeleri de cumartesi günü belli olacak.

Bu Yerel Seçimler Gelecek Genel Seçimler için Bir Test

Bu yerel seçimler, İngiltere’de yasa gereği 28 Ocak 2025’e kadar yapılması gereken genel seçimler öncesinde partiler için önemli bir test olarak görülüyor. Seçim sonuçları, siyasi partilerin gelecek genel seçimlerdeki performansını öngörmek açısından önemli bir gösterge olacak.

İLGİLİ HABERLER